DIŞ HABERLER:
DANİMARKA'DA GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ARTTIRILDI
PARİS’teki saldırının ardından, karikatür krizinin daha önce yaşandığı Danimarka’da güvenlik önlemleri arttırıldı.
Hz. Muhammed karikatürlerini yayınlayan Jyllands Posten gazetesi ve karikatüristler çevresinde güvenlik önlemleri arttırılırken, Danimarka Başbakanı Helle Thörning Schmidt saldırıyı kınayarak saldırının ifade özgürlüğüne yapıldığını söyledi. Schmidt saldırı nedeniyle Fransa’nın kara bir gün yaşadığını söyledi. Saldırıyı fırsat bilen aşırı sağ Danimarka Halk partisi de Arhus şehrinde IŞİD’i desteklediği iddia edilen Grimhöj camisinin kapatılmasını ve imamı hakkında yasal işlem yapılmasını istedi. Jyllands Posten Gazetesi Paris Temsilcisi Solveig Gram Jensen, saldırıyı kimsenin beklemediğini belirterek, "Charlie Hebdo, karikatürleri ile Müslümanları çok provake etti ama saldırıyı kimse beklemiyordu. Gazete binası bana göre çok iyi korunuyordu. 2011’deki molotoflu saldırıdan sonra yönetim çevresinde güvenlik önlemleri alınmıştı" dedi.
Öte yandan Jyllands posten Gazetesi Güvenlik şefi Torben Schiött tarafından tüm çalışanlara gönderilen mail’de gazetenin Arhus ve Kopenhag’daki binaları ve gazete çalışanları çevresinde güvenlik önlemlerinin arttırıldığı bildirildi. Mail’de "Charlie Hebdo’ya yapılan saldırıyla ilgili gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Gazetemize ait tüm birimlerin çevresinde güvenlik önlemleri arttırıldı" denildi.
ŞOKE OLDUM AMA SÜPRİZ OLMADI
Jylland Posten Gazetesine gelen Karikatür Krizinin mimarı eski Genel Yazı İşleri Müdürü Flemming Rose "Saldırıyı duyunca şoke oldum ma benim için sürpriz olmadı. Son 10 yılda Avrupa’daki gelişmelere bakarsak, Müslümanlardan çok sayıda tehdit oldu. Hollanda’da İtaat filminin yapımcısı Theo Van Gogh öldürüldü. Birçok karikatürist, gazeteci ve yazara yönelik saldırılar gerçekleşti. İslam dinini eleştirenler hayatlarıyla ödediler veya ölüm tehdidi altında yaşıyorlar. Onun için saldırı beni şok etti ama sürpriz olmadı" dedi.
Müslüman grup ve şahıslardan tehdit aldıkları için koruma altında bulunan şahıs ve kuruluşlara da mümkün olduğu kadar basına açıklama yapmamaları tavsiyesinde bulunan gizli servis PET, daha önce alınan güvenlik önlemlerinin arttırılmış vaziyette devam ettiğini bildirdi. Danimarka 2005 yılında Hz.Muhammed karikatürleri ile gündeme gelmiş, Jyllands Posten gazetesinin karikatürleri yayınlaması ile tüm Müslüman ülkelerde Danimarka ve Danimarkalıları karşı saldırılar ve tehditler başlamıştı.

Sponsorlu Baglantılar
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

NATO bugün toplanıyor
Türkiye'nin, ulusal güvenliğine yönelik son saldırı ve tehditler üzerine terörizme karşı alınan tedbirler...

Haberi Oku