DIŞ HABERLER:
IŞİD'in öldürdüğü İvana Hoffmann Almanya'da toprağa verildi

Temel ELCİVAN/ DUİSBURG,(Almanya),() - ALMANYA'dan giderek Suriye'de IŞİD'e karşı savaşan ve 8 Mart'ta öldürülen İvana Hoffmann'ın cenazesi, Duisburg şehrinde yapılan bir törenle toprağa verildi.
İvana Hoffmann, yaşadığı Duisburg'dan bir yıl önce MLKP örgütüne katılarak Suriye'ye gitti. Hoffmann, YPG saflarında savaşırken, Hemis-Tel barak bölgesinde 8 Mart'ta IŞİD ile yaşanan çatışmada öldü. Alman anne Michaela Hoffmann ile Togo Cumhuriyeti vatandaşı olan baba Kossi Moglo'nun kızları olan İvana Hoffmann, Alman vatandaşıydı ve IŞİD'in öldürdüğü Alman olarak da kayıtlara geçti. Anne Michaela Hoffmann tarafından 2 gün önce Şanlıurfa'da teslim alınan İvana Hoffmann'ın cenazesi, Duisburg'da yoğun kalabalığın katılımıyla gerçekleşen cenaze töreninin ardından, Meiderich semtinde bulunan mezarlıkta toprağa verildi.
Duisburg'da 12. sınıfa kadar okul eğitimini sürdürdüğü öğrenilen İvana Hoffmann'ın, Gelb Weis Hamborn ve FCR Duisburg futbol kulüplerinde kaleci olarak futbol oynadığı ve arkadaşları arasında çok neşeli biri olarak tanındığı anlatıldı. Duisburg'da yapılan cenaze törenine Kürt derneklerinden yoğun katılım olurken, İvana Hoffmann'ın annesi Michaela Hoffmann, babası Kossi Moglo, baba tarafından akrabaları ve çok sayıda okul arkadaşı yer aldı. Tören sırasında bazı okul arkadaşlarının gözyaşlarını tutamadı.
FİGEN YÜKSEKDAĞ DA TÖRENDE YER ALDI
İvana Hoffmann'ın cenaze törenine katılan HDP Eş başkanı Figen Yüksekdağ, yapılan yürüyüş kortejinde yer aldı ve mezarlıkta devam eden törene de katıldı. Törende 'ya konuşan Yüksekdağ, "Özgürlük için savaşan ve ölümsüzleşen bir kadın arkadaşımız için yapılan uğurlama törenine katılmayı bir sorumluluk olarak kabul ettim,  o nedenle buradayım. Bütün dünya halklarının mücadele sorumluğunu aynı zamanda o'nun anısında büyüteceğiz ve kazanıma taşıyacağız" dedi.
Alman polisinin çok geniş güvenlik önlemleri altında gerçekleşen cenaze töreninde 'İvana yoldaş, ölümsüzdür' sloganlarıyla tabutu taşınan İvana Hoffmann'ın cenazesi, bir papazın duası ve güller arasında toprağa verildi.

Sponsorlu Baglantılar
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

NATO bugün toplanıyor
Türkiye'nin, ulusal güvenliğine yönelik son saldırı ve tehditler üzerine terörizme karşı alınan tedbirler...

Haberi Oku