DIŞ HABERLER:
Katedralde namazın 50. yılında o günleri anlattılar

Mesut ZEYREK/ KÖLN,(Almanya),() - TÜRKLERİN Almanya'ya göç tarihinde çok özel bir yeri olan tarihi Köln Katedrali'nde namaz kılınmasının 50'nci yıldönümünde olayın tanıkları yine katedral önünde buluştu. 
3 Şubat 1965 tarihinde katedralin kıbleye bakan kuzey tarafındaki duvar resimlerini ve heykelleri kapatılarak kıldıkları Ramazan Bayramı namazını dün gibi hatırladığını belirten İbrahim Toparslan, 600-700 kişi karlı bir günde burada namaz kılarken kendilerine Almanların sempatiyle baktığını, ancak günümüzde çıkan İslamofobi'nin kendilerini çok üzdüğünü belirterek şöyle konuştu: "Bayram namazı kılacak yerimiz olmadığından dolayı Yusuf Topçu öncülüğünde kiliseden alınan müsaadeyle, 600-700 vatandaşımızla beraber namazımızı burada kıldık. O günle bu gün arasında çok şey değişti. Eskiden bizi ve dinimizi çok sevip saygı duyuyorlardı. Bizde onları ve dinleri seviyorduk, saygı duyuyorduk. Şimdi ise içler acısı, içimiz yanıyor. Şimdi ise gençlik ve bizi tanımayan insanlar İslamofobi olarak bize karşı çıkıyorlar. Biz bu memlekete can verdik, büyük emek sarf ettik. Ben Almanya'ya 25 yaşımda geldim, şu an 73 yaşımdayım. Almanya onların değil bizimdir, bunu rahatlıkla söyleyebiliyorum."
Bayram namazını organize eden Yusuf Topçu ise o gün yaşananları şu sözlerle özetledi: "Bundan 50 yıl önce görmüş olduğunuz şu meydanda bir ilk yaşandı. Köln halkının şaşkın bakışlarını bugün o günü yine yaşar gibiyiz. 50 yıl önce bizleri bağrına basan Alman halkına ve bize izin veren Vatikan'a, kilise görevlilerine ve Alman medyasına teşekkür ediyoruz. O günlerde Alman basınının dinler arası diyaloğa ilk adım atıldı şeklindeki başlıklarını unutmadık. Kilise olayından sonra Almanların da Türklere bakış açısı değişti ve kaynaşmamıza vesile oldu. Elimizde kilim battaniye ne varsa toplayıp geldik ve burada namazımızı kıldık. Mutluyum gururluyum, unutmadık unutulmadık diyorum."

Sponsorlu Baglantılar
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

NATO bugün toplanıyor
Türkiye'nin, ulusal güvenliğine yönelik son saldırı ve tehditler üzerine terörizme karşı alınan tedbirler...

Haberi Oku