Eğitim:
Ortak Sınav Teog Soruları 26 Kasım TEOG Cevap Anahtarı 27 Kasım 2014
2014 2015 Eğitim Ögretim yılı TEOG 1.Dönem sınav soruları açıklandı.Bugün gerçekleşen Teog sınavının ilk oturumu bitti. Teog Türkçe sınavı soruları 26 Kasım Teog Matematik soruları ve Din Kültürü sınav sorularıyla bugün karşılaşan öğrenciler sınav sonrası kontrol etmek istiyorlar. İkinci oturum yarın 26 kasım 2014 Teog sınav sonuçları ne zaman açıklanacak
Teog sınav soruları ne zaman yayınlanacak diye merak edenler;

 İkincisi bu sene uygulanacak TEOG sınavlarına girecek olan öğrencilerin merak ettiği “TEOG Kolay Mı Zor Mu Olacak?” sorusunun cevabı 

Merkezi ortak sınavlarda ilk oturum olan Türkçe, Matematik ve Din Kültürü Sınavı sona erdi. Öğrenciler şimdi sonucu merak ediyor.

Siz 8.sınıf öğrencileri sınavdan çıkar çıkmaz soruları ve cevapları kontrol etmek için araştırmaya girenler ve MEB 26 kasım 2014 Teog cevap anahtarını yayınlanmasını bekleyenler için sınavdan çıkan öğrencilerden aldığımız ve sizlerinde akıllarda kalan soruları bizlerle paylaşmanızın yanı sıra yorumlar derlenerek bu başlık altında hizmetinize sunuldu.

Bugün gerçekleştiren TEOG sınavına milyonlarca öğrenci katıldı, teog sınavına giren adaylar sınav saatinin son bulması ile sınav salonundan ayrılmaya başladılar

 Bu sayfada teog sınav ve sorularını görebilirsiniz bizde sizler için sınavda çıkan soruları derleyip sayfamızda yer verdik. 

SBS son uygulandığı yıl SBS’nin ne kadar kötü bir sistem olduğunun düşünülmesi için soruların zor olacağı tahmininde bulunmuş ve bu tahmin doğru çıkmıştı.
TEOG sisteminin ilk uygulandığı yıl 2013-2014 eğitim öğretim yılında soruların “TEOG ne kadar güzel bir sistem” düşüncesi oluşması için soruların kolay olacağı tahmininde bulunmuş ve yine bu tahminim de doğru çıkmıştı.
TEOG 1.Dönem sınav soruları TÜM Dersler Kitapçık halinde indirmek için tıklayınız.

TEOG 1.Dönem Matematik Sınav Soruları ve Cevapları İçin Tıklayınız.
TEOG Fen ve Teknoloji Sınav Soruları ve Cevapları İçin Tıklayınız
TEOG Türkçe Sınav Soruları ve Cevapları İçin 
TEOG inkilap Tarihi ve Atatürkçülük Sınav Soruları İçin Tıklayınız
TEOG İngilizce Yabancı Dil Sınav Soruları ve Cevapları İçin 
TEOG Dİn Kültürü Sınav Soruları ve Cevapları İçin 
BU YIL NASIL OLACAK?
Asıl merak edilen ise soruların bu yıl nasıl olacağı? TEOG zor mu olacak, kolay mı olacak? Bu sorunun da cevabını tahmin etmek de zor değil. Geçen yıl sorular kolay olduğu için puanlar çok yükseldi. Yüksek puanlı öğrenciler çok da iyi olmayan liselere yerleşti. Liselerin taban puanlarının normale dönebilmesi, yerleştirmelerin daha sağlıklı ve adaletli olabilmesi için bu yıl sorular biraz daha zor olacaktır.
ZOR OLMASI İYİ Mİ, KÖTÜ MÜ?
Aslında soruların zor olması kötü gibi görünüyor. Net ortalamaları biraz düşecektir. Ancak soruların biraz zor olması ders başarısına göre sıralamanın daha adaletli olması için iyidir. Derslerine, çok çalışanı, çalışanı, az çılaşanı, çalışmayanı en iyi şekilde ayırmak için sorulardan bazılarının biraz zor olması gerekir. Korkulacak bir şey yok. Hatta derslerine iyi çalışan, başarılı öğrencilerin soruların biraz zor olmasına sevinmeleri gerekir. Çünkü sorular biraz zor olursa diğer öğrenciler arasında kendilerini ve başarılarını gösterebilirler.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından (MEB) Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında, ortaokul 8'inci sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen birinci dönem ortak sınavların ilk oturumu başladı.

Toplam 970 sınav merkezinde 15 bin 353 okulda, 93 bin 589 salonda gerçekleştirilecek ortak sınavlara toplam 1 milyon 287 bin 847 öğrenci katılıyor

TEOG SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?
Ortak sınavlar uygulama takvimine göre 26-27 Kasım'da yapılacak 1. dönem ve 13-14 Aralık, mazeret sınavı sonuçları ocak ayında açıklanacak.

Bugünkü oturumda, sırasıyla Türkçe, matematik, din kültürü ve ahlak bilgisi ders yazılıları yapılacak. Ortak sınavlar; ülke genelinde olağanüstü haller ve özel durumlar dışında öğrencilerin öğrenim gördükleri okullar ile yurt dışında KKTC ve MEB'e bağlı okulların bulunduğu, sınav için uygun görülen merkezlerde Türkiye saatiyle 09.00, 10.10 ve 11.20’de başlayacak ve aynı anda yapılacak.

Ortak sınavlarda her ders için çoktan seçmeli 20 soru sorulacak, değerlendirmede yanlış cevap sayısı doğru cevap sayısını etkilemeyecek. Ortak sınavlarda A, B, C ve D kitapçığı olmak üzere dört kitapçık verilecek. Sınav süresi her ders için 40 dakika olacak.

Ortak sınavın ikinci oturumu ise 20 Kasım Perşembe günü yapılacak. İkinci oturumda ise fen ve teknoloji, TC inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil ders yazılıları gerçekleştirilecek. Sınav yapılacak okullarda sınav günleri ders yapılmayacak. 

Öğrenciler olağanüstü haller ve özel durumlar dışında kendi okullarında, belirlenen sınıflarda sınava alınacak. 

Mazeret sınavları ise 13-14 Aralık'ta yapılacak. İkinci dönem ise merkezi ortak sınav, 29-30 Nisan 2015'te, mazeret sınavı ise 16-17 Mayıs 2015'te gerçekleştirilecek.

ÖĞRETMENLER, KENDİ OKULU DIŞINDA GÖREVLENDİRİLECEK

Merkezi ortak sınavlarda alınan puanlar, yıl sonu başarı puanı hesaplamasına dahil edilecek. Her dönem yapılan ortak sınavlarda ağırlıklandırılmış puanların hesaplanmasında; Türkçe, matematik, fen ve teknoloji dersleri için dört; T.C inkılap tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil ile din kültürü ve ahlak bilgisi için iki katsayısı o dersin puanı ile çarpılarak her bir dersin ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı hesaplanacak. Bu puanlama 700 tam puan üzerinden yapılacak.

Ortaöğretime yerleştirmeye esas puan hesaplamasında ise öğrencilerin 6, 7 ve 8'inci sınıf yıl sonu başarı puanları ile 8'inci sınıf ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı toplanacak, elde edilen toplam ikiye bölünerek merkezi sistemle öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına yerleştirmeye esas puan hesaplamasında kullanılacak. Bu puanlama ise 500 tam puan üzerinden yapılacak.

Sınavlarda görevlendirilecek öğretmenler, kendi okulları dışında farklı bir okulda görevlendirilecek. Yurt dışında öğrenimlerini sürdüren öğrenciler, bulundukları ülkedeki eğitim ataşeliklerinde ya da elçiliklerde onaylattıkları denklik belgesine göre ortak sınavlara girebilecek.

ENGELLİ ÖĞRENCİLERİN SINAVLARI
Az gören öğrenciler ve işitme engelli öğrenciler, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan öğrenciler, özel öğrenme güçlüğü olan öğrenciler, yaygın gelişimsel bozukluğu olan öğrenciler, bedensel engelli öğrenciler, zihinsel engelli çocuklar, istekte bulunmaları halinde tek kişilik sınıflarda, total düzeyde görme engelli öğrenciler, süreğen hastalığı olan öğrenciler, okuyucu ve kodlayıcı eşliğinde tek kişilik sınıflarda sınavlara alınacak.

İlk olarak bugünkü Teog sınavına giren tüm arkadaşlara başarılar dileriz ve sizlerden gelen yorumlarla birlikte sınav sorularını burada yorumluyoruz. Sizlerde aklınızda kalan ve çözemediğiniz soruları buradan hemen yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

TEOG 1.Dönem sınavı bugün gerçekleşti ve öncelikle sınava giren kardeşlerimize başarılar dileriz. Her zaman olduğu gibi bu sınavdada öğrenci kardeşlerimizin yanındayız ve sınav hakkında Teog sınavı yorumları sınav soruları detaylarını sizler için sitemize eklemiş durumundayız.
TÜBİTAK tarafından gerçekleştirilen uluslararası bilim olimpiyatları ve matematik olimpiyat sınavlarında, ulusal elemelerden geçtikten sonra Türkiye'yi temsil etme hakkı kazanmış olan öğrencilere, katıldıkları yılın yıl sonu başarı puanlarına belirlenen oranda ek puan verilecek.

TÜM ÖĞRETMENLER OKULLARINDA OLACAK
MEB, ortak sınavlarda görevli olmayan ancak okulda dersi olan öğretmenlerin de sınavların yapılacağı günlerde en geç saat 09.00'da okullarında hazır bulunmalarını istedi. Sınav başladıktan sonra görevine ihtiyaç duyulmayan öğretmenler okuldan ayrılacak.

MUSEVİ ÖĞRENCİLERE DİN KÜLTÜRÜ SORULARI
MEB tarafından bu yıl 8. sınıf öğrencilerinin gireceği merkezi ortak sınavlarda ilk kez Musevi öğrencilere, ayrı bir müfredat kapsamında hazırlanan "din kültürü ve ahlak bilgisi" soruları yöneltilecek. Özel Ulus Musevi 1. Karma Ortaokulunun isteği üzerine hazırlanan din kültürü ve ahlak bilgisi sorularını, yalnızca bu okulun 8. sınıf öğrencileri yanıtlayacak, diğer okullardaki musevi öğrenciler ise bu sorulardan geçen yıl olduğu gibi bu yıl da muaf tutulacak.

TEOG 2. GÜN 27 KASIM
Yarın yapılacak olan 1. oturumda sabah 09.00'da Fen ve Teknoloji Sınavı yapılacak. TEOG Fen ve Teknoloji sınavında 20 soru sorulacak ve 40 dakika süre verilecek. 

2. oturumda Inkılap Tarihi ve Atatürkçülük sınavı yapılacak. TEOG Inkılap Tarihi ve Atatürkçülük sınava saat 10.10'da başlayacak 20 soru sorulacak ve öğrencilere 40 dakika süre verilecek.

3. oturum saat 11.20'de yabancı dil sınavı başlayacak. 


TEOG'DA HER DERSTEN KAÇ SORU SORULACAK?
Ortak sınavlarda her ders için çoktan seçmeli 20 soru sorulacak, değerlendirmede yanlış cevap sayısı doğru cevap sayısını etkilemeyecek. 

TEOG SINAV SÜRESİ NE KADAR?
Ortak sınavlarda A, B, C ve D kitapçığı olmak üzere dört çeşit kitapçık verilecek. Sınav süresi her ders için 40 dakika olacak.

Sınavlarda görevlendirilecek öğretmenler, kendi okulları dışında farklı bir okulda görevlendirilecekler. 

TEOG PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILACAK? 
Merkezi ortak sınavlarda alınan puanlar yıl sonu başarı puanı hesaplamasına dahil edilecek. Her dönem yapılan ortak sınavlarda ağırlıklandırılmış puanların hesaplanmasında; Türkçe, matematik, fen ve teknoloji dersleri için dört; T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil ile din kültürü ve ahlak bilgisi için iki katsayısı o dersin puanı ile çarpılarak her bir dersin ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı hesaplanacak. Puanlama 700 tam puan üzerinden yapılacak.

BU YIL İTİRAZ 20 TL!
Geçen yıl 10 TL olan itiraz bedeli bu yıl 20 TL oldu. Kılavuzda, “Elektronik ortamda yapılan itirazlar öğrenci velisi tarafından interaktif hesap aracılığıyla elektronik ortamdan, yapılan itirazların incelenmesi için ise öğrenci velisi tarafından T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası ve Türkiye Halk Bankası şubelerinden herhangi birine, “Kurumsal Tahsilât Programı” aracılığıyla 20 TL (Yirmi TL KDV Dâhil) yatırılması gerekmektedir.” deniliyor.

TEOG sınavında bunlara dikkat
Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş sınavı ailelerde ve çocuklarda büyük stres oluşturmaya başladı.

Yurt genelinde 2014 2015 yılı için ilk 6 derslik 26 Kasım ve 27 Kasım da gerçekleşecek olan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavına saatler kaldı.

TEOG sınavına az bir zaman kala öğrencileri ve velileri heyecan sarmaya başladı. Öğrencilerin geleceğini etkileyecek olan sınav için son hazırlıklar yapıldı. 
TEOG Sınavı’nda başarıyı etkileyen en önemli etkenler arasında sınav stresi geliyor. Milyonlarca çocuğu ve aileyi ilgilendiren sınavda sıkça yapılan hatalar olduğu uzmanlar tarafından belirtiliyor.

Uzman Psikolojik danışman ve Pedagog Seçil Özcan, TEOG sınavının çocuklar kadar ailelerinde büyük sorumluluk altına girdiğini ve çocukların üstüne gidilmemesi gerektiğini belirterek devam etti;

“Sınav sırasında soruyu anlamak soruyu çözmek demektir. Aceleci olmadan sorunun ne istediğini en iyi şekilde kavramak gerekiyor. Her testin ilk beş sorusunda hata oranı yüksek olabilir. Bu yüzden testi bitirdikten sonra daha sakin olacağınız için o ilk beş soruya tekrar dönün. Aileler son gün artık çocuklarına ders çalışın diye baskı yapmasınlar” dedi.

2014 TEOG Sonuçları
Önemli bir sınava girecek olan öğrencilerin dikkatin önemli bir faktör olduğunu unutmamaları gerektiğine vurgu yapan Özcan,

“Uzun sorulardan çocuklar genelde korkar. Burada önemli olan çocukların soru kökünü iyi anlamaları. Bu yüzden soru kökünü dikkatli ve doğru okumaları gerekiyor. Sorunun ne istediğini tespit ettikten sonra zamanı ayarlamanız gerekiyor. Sınavda sorularla inatlaşmak yerine turlama tekniğinin kullanılması gerekiyor. Zamanı iyi kullanmak adına boş bıraktığınız soruları işaretleyerek geçildiğinde tekrar soruları gözden geçirip kontrol yaparken cevaplamaya çalışmak gerekir. 

Teog sınavında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sınav sorularının ilk dönemdeki sınava göre çok kolay olduğu söyleniliyor. Türkçe sınavı'da kolay olduğunu belirten öğrencilerin genel olarak zorlandığı sınav Matematik sınavıdır.
Matematik sorularında daha çok çocuklar sıkıntı yaşıyor. Matematikte de işlem yapmaya başlamadan önce problemi anlayarak zihinde gerçekleştirmek gerekiyor” dedi.

SINAV SIRASINDA DERİN DERİN NEFES ALIN
Sınav sırasında gerçekleşen dikkat dağınıklığı öğrenciyi bekleyen en büyük tehlikedir. Sınav sırasında dikkatiniz dağılırsa gözünüzü kapatın ve burnunuzda 5 defa derin nefes alın ve yavaşça verin. Bu işlem zihninizin çalışma hızını arttıracağını söyleyen Özcan,
“Sakin olmak kendinize güvenmek ve soruyu küçümsememek gerekiyor. Soruyla zıtlaşmamak çok önemli bir yöntemdir. Dikkat edilmediğinde en basit konunun çok kolay olan sorusunda hata yapabilirsiniz. Soruyu okuduktan sonra 2 saniye kadar bekleyip düşünüp sakince işleme başlayın. Hızlı çözmek istemenizde panik yapmanıza dikkatinizin dağılmasına sebep oluyor” dedi.

SÜREYİ SON ANINA KADAR KULLANIN
Sınavı bitirip hemen sınavdan çıkma isteğinin konsantrasyon kaybına sebep olacağının altını çizen Özcan, “Her bir soru için 2 dakika düşünme işlemi yapma süresi var. Yapılması gereken tek şey ne olursa olsun 40 dakikalık süreyi sonuna kadar verimli bir şekilde kullanmak” dedi.

SINAVDA BUNLARI YAPIN
Sayfa sayfa kodlamak, hatayı en aza indirgemek ve zamanlama açısından en ideal olanıdır.

Sınav sorusunu okurken ‘Değildir’, ‘Olamaz’ gibi ifadelerin altını mutlaka çizin.
Bilginin yorumlandığı sorular, fazla konuya ait bilgiyi içeren sorular olduğu için hata soru türlerinde ilk sırada bulunuyor.

Soruları okurken parmak ya da kalem kullanın. Ancak (1+1) kuralını uygulayarak… okuduğunuz sözcükten 1 fazlasını görmeye çalışın ve parmağınızı oraya sürükleyin, bu okuma hızınızı en az %50 arttıracaktır.

Özellikle grafik veya tablo sorularında mutlaka üstte verilen bilgiyi okuyun. Bilgiyi okumadan soruyu çözmeye çalışmak da yapılan hatalar arasında yer alıyor. Bunlara dikkat etmelisiniz.

Sorular yayınlandığı zaman cevapları ile birlikte sayfamızda yer vereceğiz

2014 TEOG Sınav Soruları ve Cevapları Hakkındaki Yorumlarınızı Buradan yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.
Sponsorlu Baglantılar
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Boşwert 4 yıl önce

of hane cevap lare

Misafir Avatar
nadide 4 yıl önce

üm hayallerim suya düşücek

Misafir Avatar
wiwiwiwi 4 yıl önce

benim tüm derslerim ful ankara fen lisesini tuturdum

Misafir Avatar
ÖTELEMELİ YANSIMA İPTAL OLMALI!! 4 yıl önce

TEOG DA MATEMATİKTE ÖTELEMELİ YANSIMA SORUSUNUN A ŞIKKINDAKİ H HARFİNİN ALT VE ÜST KISIMLARI EŞİT DEĞİL BU YÜZDEN IRADA SADECE ÖTELEME YAPILMIŞ OLUYOR. VE DOĞRU CEVAP ÇIKMIYOR. SORUNUN İPTALİNİ TALEP EDERİM... LÜTFEN CİDDİYE ALINIZ....

Misafir Avatar
asude 4 yıl önce @ÖTELEMELİ YANSIMA İPTAL OLMALI!!

haklısın

-Beğenmedim(0)
Misafir Avatar
özlem 4 yıl önce

Ötelemeli yansıma sorusuna galiba dava açan olmamış. Bakanlık yalnız türkçe sorusuna iki tane dava açıldığını bugün açıkladı. Çocukların hakları yeniyor

Misafir Avatar
bzdfbfdb 4 yıl önce

histogram iptal edilmeli kesinlikle.

Misafir Avatar
ötelemeli yansımaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa 4 yıl önce

ötelemeli yansıma sorusuna şu cevabı vermşler çıplak gözle görülmez nasıl çıplak gözle görülmez ben gördüm kardeşim hata olduğunu kabul ediyosunuz da siz şimdi 8 yıl çalışın çabalayın ve 1 soruda ince baskı hatasını gördünüz diye gidin yanlış yapın mahkemeye vereceği̇m si̇z de veri̇n i̇ptal olmalii yazıklar olsun meb

Misafir Avatar
MOSardım 4 yıl önce

Toplam 4 yanlis 2 mat (ikiside islem hatası) 1fen1turkce nasil? turkceden selfienin iptalini bekliyorum d olcakti

2019 LGS Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak
2019 LGS Sonuçları 2019 LGS sınav sonuçları açıklandı mı 2019 LGS netice ları ne süre açıklanacak...

Haberi Oku