Alevi Kültür Dernekleri Şubesi'nden Ereğli Belediyesi'ne cemevi tepkisi

EREĞLİ,(Zonguldak),() - ALEVİ Kültür Dernekleri Ereğli Şubesi, Belediye Meclis Toplantısı'nda CHP'li üyelerin, cemevlerinin ibadethane sayılması yönünde verilen teklifi kabul etmeyerek gündeme almayan Ak Partili meclis üyelerine tepki gösterdi.
Alevi Kültür Dernekleri Ereğli Şubesi Başkanı Dursun Ali Kansu, dernek binasında düzenlediği basın açıklamasında, CHP'lilerin cemevlerinin ibadethane sayılması önergesinin Ak Partili üyeler tarafından kabul edilmeyerek gündeme dahi alınmadığını söyledi. Bu kararın kendilerin de şok etkisi yarattığını belirten Kansu, şöyle devam etti: "Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, 'Ben sosyal demokrat siyasi kültürü olan biriyim, asla ayrımcılık yapmam sizi de severim, alevi arkadaşlarım bilirler ben ayrım yapmam, bunu da kazanırsam göreceksiniz' demiştir. Meclisteki oylama öncesinde de olumlu görüş belirten sayın başkan ne değişti de bizim demokratik talebimizi görüşme ve görüş bildirme gereği bile duymadan çok emin bir tavırla ret ettiniz. Çok merak ediyorum 'evet' demek size ne kaybettirecekti. Siz cemevini değil kardeşliği ret ettiniz, kardeşlik reddedilir mi? Çok üzgünüz demokrasi sınavını geçemediniz. Siz kabul etseniz de etmeseniz de; Biz varız, Aleviyiz, Bektaşi'yiz, cemevleri ibadethanemizdir, cem yapar, semah döneriz."
Alevi Kültür Dernekleri Genel sekreteri Ali Arıkan ise alınan bu kararın kendisini çok üzdüğünü vurgulayarak, "Yüzyıllardır Ereğli'de çok güzel bir şekilde yaşadık. Bir olduk. Bir dilim ekmeği paylaştık. Ama dün şunu fark ettim. Ben hep kendimi birinci sınıf vatandaş zannediyordum, ama birinci sınıf değil ikinci sınıf vatandaşmışım. Benim inancımı tanımayanlar beni de tanımıyorlarmış, beni yalandan seviyorlarmış" diye konuştu. 

FOTOĞRAFLI

Sponsorlu Baglantılar
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
zekeriya müezzinoğlu 4 yıl önce

sünni kesimin sıkıntısı alevi kardeşlerini̇ çok sevdi̇kleri̇ i̇çi̇n onlari ahi̇rette yanlarinda görmek i̇sti̇yorlar.kendi̇leri̇ni̇n cennetli̇k olduklarina i̇nandiklarindan.

Mustafa Kemal Atatürkün Hayatı Kısa
Atatürk’ün hayatı, Tüm genel olarak Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün yaşam hikayesini ve...

Haberi Oku