Bakanlık açıkladı: Kongolu hamile kadın hastanede öldü

ESKİŞEHİR, () - ESKİŞEHİR'de karnındaki bebeğiyle ölen evli 2 çocuk annesi 22 yaşındaki Kongolu sığınmacı Tshimanga Khapinga'nın tedavi altına alındığı hastanede akciğer yetmezliğinden yaşamını yitirdiği açıklandı.
Kongo Cumhuriyeti'nden 3 yıl önce eşi ve çocuğuyla birlikte Türkiye'ye gelip Eskişehir'de kalan Tshimanga Khapinga geçen 18 Ocak'ta yaşamını yitirdi. Hamile olan ve karnındaki bebeğiyle birlikte ölen Khapinga'nın cenazesi Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Hastanesi morguna kaldırıldı. Yakınlarının cenaze töreni hazırlıkları nedeniyle 10 gün hastane morgunda beklettikleri Tshimanga Khapinga'nın cenazesi dün eski kilise olan Tepebaşı Belediyesi Zübeyde Hanım Kültür Merkezi'ne götürülerek tören düzenlendi. Geleneklerine uygun olarak yapılan törenin ardından Tshimanga Khapinga Büyükşehir Belediye Asri Mezarlığı'nda toprağa verildi.
Göçmen Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Koordinatörü Lerzan Caner gazetecilere, "Ölümünde ihmal olduğunu düşünüyoruz. Avukatlarla da konuşarak duruma göre hukuki yollara başvuracağız" dedi.
BAKANLIK AÇIKLAMA YAPTI
Sağlık Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği'nden konuyla ilgili yapılan yazı açıklamada Tshimanga Khapinga'nın tedavi altına alındığı Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Hastanesi'nde akciğer yetmezliğinden öldüğü belirtildi. Açıklamada şöyle denildi:
"Söz konusu hastamız 15 Ocak 2015 tarihinde Eskişehir Devlet Hastanesi acil servisine başvurmuştur. Burada yapılan muayenede hastanın 20 haftalık normal gebeliği saptanmıştır. Ancak hastada immün sistem yetersizliği (bağışıklık sistemi) tespit edildiğinden ileri tetkik ve tedavi için Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Kliniğine sevki uygun görülmüştür. Ancak hastanın yabancılar kimlik numarası güncel olmadığı için yatış işlemi gerçekleştirilememiştir. Hasta Devlet Hastanesi'nde gözlem altında tutulmaya devam ederken, Eskişehir Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği devreye girerek kimlik numarası güncelleme işlemini hızlandırmış ve hastanın adı geçen üniversite hastanesine yatışı sağlanmıştır. Üniversite hastanesinde medikal tedavisi devam eden hastamız maalesef akciğer yetmezliğinden hayatını kaybetmiştir. Hastanın hastaneye alınmadan evine gönderilmesi gibi bir durum söz konusu değildir."

FOTOĞRAFLI

Sponsorlu Baglantılar
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Mustafa Kemal Atatürkün Hayatı Kısa
Atatürk’ün hayatı, Tüm genel olarak Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün yaşam hikayesini ve...

Haberi Oku