Başbakan Davutoğlu AK Parti kongresinde konuştu

Özgür ALTUNCU-Özgür ARSLAN/İSTANBUL, () BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu, “Yeni Türkiye Yeni Güç Hedef 2023ö temasıyla düzenlenen Ak Parti İstanbul 5. Olağan İl Kongresinde partililere seslendi. Sinan Erdem Spor Salonu'nda gerçekleşen kongrede Davutoğlu konuşmasına, 8 yıldır Ak Parti İstanbul İl Başkanlığı görevini yürüten Aziz Babuşçu ve ekibine teşekkür ederek başladı.

"YENİ ANAYASANIN EN TEMEL İLKESİ ÖZGÜRLÜKÇÜ OLMASI OLACAK"
7 Haziran'da yapılacak seçimleri işaret eden Davutoğlu, "2011 seçimlerinde CHP 33 ilde, MHP 47 ilde milletvekili çıkaramadı. Ak Parti ise 78 ilde birden milletvekili çıkardı. Bazı partiler CHP gibi kıyıların partisidir, bazıları sadece iç anadolunundur, bazıları sadece güneydoğu ve doğu anadolunundur" dedi. Çözüm sürecinin Ak Parti'nin en önemli projesi olduğunu belirten Davutoğlu "Birlik siyasetinin günümüzdeki yansıması çözüm sürecidir. Çözüm süreci Ak Parti siyasetinin mutlaka başarıya ulaşması gereken en önemli projesidir" diye konuştu. 7 Haziran'da en önemli hedeflerinden birinin Anayasa'nın yeniden yazılması olduğunu ifade eden Davutoğlu "Milletin Anayasası'nı Türkiye'nin temel yasası olarak milletle bilikte yazacağız. Yeni Anayasa'nın en temel ilkesi özgürlükçü olması olacak. Önce özgürlüklerle ilgili imkanlar tanıyıp sonra bu özgürlükleri kısıtlayan 12 Eylül Anayasası tarihin çöplüğündeki yerini alacak" dedi.

"KEMAL'İN SİZİNLE OYNAMAYA VAKTİ YOK, PARALELLE OYNUYOR"
İç Güvenlik Reform Paketi hakkında kouşan Davutoğlu "6-7 Ekim olaylarından sonra çok yoğun bir çalışma ile İç Güvenlik Reform Paketi hazırladık. Tartışa tartışa konuşa konuşa Avrupa Birliği standartlarında kapsamlı bir İç Güvenlik Reformu Paketi hazırladık. Meclise sevk ettik. Salı günkü grup konuşmalarında bütün partiler, CHP-MHP-HDP hepsi birden buna karşı direnme çağrısında bulundu" dedi. Konuşmasının Kemal Kılıçdoruğlu aleyhine atılan sloganlarla kesilmesi üzerine Davutoğlu "Kemal şimdi paralelle oynuyor, sizinle oynamaya vakti yok. Paralle birlikte oynuyor. İstanbul sokaklarında değil, Pensilvanya'da oynuyor" şeklinde karşılık verdi.

SEÇİM KAMPANYASINI MAKALE İLE BAŞLATMIŞ OLDU
Davutoğlu sözlerine şöyle devam etti: "Salı günü CHP Genel Başkanı grubuna 'Güvenlik paketine karşı direnme hakkınızı kullanın' dedi. Aynen 27 Mayıs ihtilaline giderken İsmet İnönü'nün, Şehit Adnan Menderes'in şehadetine giden yolda 'şartlar oluştuğunda ihtilal haktır' demesi gibi. Kılıçdaroğlu bu konuşmayı yaparken aynı saatlerde New York Times'ta "Paralel çetenin başının makalesi" yayınlanıyor. O da aynı şeyi söylüyor. Bir kampanya başlatıyor. İşaret fişeği veriyor. Seçim kampanyasını makale ile başlatmış oldu. CHP-MHP-HDP'ye mesaj yolluyor. 'Hükümetten kurtulmak isterseniz benimle işbirliği yapın' diyor. O bu çağrıyı yaparken Kılıçdaroğlu "Evet seninle beraberiz' diyor. Yolda yürüyenler olursa, elinde 'Molotof kokteyli olursa onun önüne ben geçerim, onunla ben yürürüm' diyor. Biz de ona diyoruz ki 'Özgürlükler bizim teminatımız altındadır'. Kim yürümek isterse kamunun belirlediği yerlerde özgürce yürüyüşünü yapar. Bu yasa çıktıktan sonra kim eline molotof kokteyli alırsa kim yüzünü maskeyle kapatırsa gerekli olan cevabı alır."

"ADIN DEVLET AMA..."
İç güvenlik yasa tasarısını eleştirenlere yanıt veren Davutoğlu "New York Times makalesinin ikinci mesajı nereye? 24 Nisan yaklaşıyor. Ermeni lobisi Türkiye'ye karşı harekete geçti. Yahudi lobisi zaten İsrail dolayısıyla hareket halinde, Rum lobisi hareket halinde. Bir de pararelel lobisi çıktı. New York'ta yayınlanan makaleyle neden aynı gün aynı çağrıyı yapma zilletine düşüyorsun. Sen ana muhalefet partisi misin, ana paralel partisi misin" dedi. MHP lideri Devlet Bahçeli'ye yüklenen Davutoğlu "Adın Devlet ama devlete sahip çıkan bu iç güvenlik yasasına neden hayır diyorsun" derken, HDP'ye 'Çözüm sürecine darbe vuran paralel çeteyle niye aynı safta bulunuyorsun" diyerek yüklendi. Davutoğlu sözlerine "Başkanlık sistemi gündeme geldiğinde rahatsız olanlara soruyorum. CHP ve MHP şimdi savundukları parlamenter demokrasiye vaktinde sahip çıktılar mı? Parlamenter demokrasiyi hiçbir zeminde korumadılar" şeklinde devam etti.

AZİZ BABUŞÇU 8 YILLIK GÖREVİNİ DEVRETTİ
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun konuşması öncesinde Ak Parti İstanbul İl Başkanlığı görevini Selim Temurcu'ya devreden Aziz Babuşçu da bir konuşma yaptı. 7 Haziran seçimlerinde aday olmak üzere 8 yıllık görevini sonlandıran Babuşçu, görevi süresince beraber çalıştığı kadrolara teşekkür etti. Babuşçu'dan sonra kürsüye çıkan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da Aziz Babuşçu'ya görev süresi boyunca yaptıkları için teşekkür etti.
(FOTOĞRAF)

Sponsorlu Baglantılar
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Mustafa Kemal Atatürkün Hayatı Kısa
Atatürk’ün hayatı, Tüm genel olarak Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün yaşam hikayesini ve...

Haberi Oku