Çanakkale yolundaki Mavi Marmara gemisi İstanbul'da...

Mehmet AKTARAN / İstanbul, () - GAZZE'ye insanî yardım götürürken İsrail askerleri tarafından yapılan baskında 9 kişinin öldüğü Mavi Marmara gemisi, 665 yolcusuyla 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü etkinliklerine katılmak üzere Çanakkale'ye doğru yola çıktı.

Samsun'un Canik Belediyesi ile İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) tarafından düzenlenen program kapsamında, 15 Mart Pazar akşamı 555 yolcusuyla Samsun'dan yola çıkan Mavi Marmara gemisi, İstanbul'a uğrayarak 110 yolcu daha aldı. Gemi, bu akşam Sarayburnu'ndan Çanakkale'ye uğurlandı.

Yolculuk öncesi açıklama yapan Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Mavi Marmara'nın “vicdanın sesi olarak kabul edildiğini ve ümmetin gemisi olduğunu ifade ederek, bu projeyi, “Ümmetin gemisi ile ümmetin savaşı olan Çanakkale'yi buluşturalım diye gerçekleştirdiklerini anlattı.

Çanakkale ruhuyla gençleri buluşturmayı hedeflediklerini kaydeden Genç, “Mavi Marmara'nın ruhuyla Çanakkale'nin ruhunun örtüştüğünü düşünüyoruz. Dolayısıyla, iki ruhun buluştuğu bir gün olacak yarın inşallah dedi.

Mavi Marmara gemisi ile İsrail'e giden yolculardan yaklaşık 15'i de Çanakkale yolculuğuna katıldı. İsrail yolcularından 72 yaşındaki Hüseyin Ladikli, “O günkü şehitlerimizin sayesinde bugün millet olarak ayaktayız. Eğer o gün onlar şehit olmasaydı, orayı geçilmez hale getirmeselerdi, kesinlikle Türkiye bugün paramparça olurdu. Çanakkale şehitlerini anmak üzere Mavi Marmara ile yolculuğa

çıktık diye konuştu.

Yolcuların, gemi Sarayburnu'ndan hareket ederken tekbir getirdiği görüldü.

 

Sponsorlu Baglantılar
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
nurettin 4 yıl önce

Bunlar eyyubel ensarin fatihin torunlari

Misafir Avatar
muhittin 4 yıl önce

E. erdrniz picrail cocugiSun he

Misafir Avatar
e.erdeniz 4 yıl önce

G


Bunlar show amacli gidiyorlar isleri yalan dolan

Mustafa Kemal Atatürkün Hayatı Kısa
Atatürk’ün hayatı, Tüm genel olarak Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün yaşam hikayesini ve...

Haberi Oku