Cengiz Topel Havalimanı'na hac ve umre uçuşları düzenlendi

Ergün AYAZ/İZMİT(Kocaeli), ()- İZMİT'te büyük umutlarla 2011 yılında sivil uçuşlara açılan ancak yeterli ilgi görmemesi üzerine havayolu şirketlerinin çekilince 1 yıla yakın süreden bu yana hiç bir uçuş yapılmayan Cengiz Topel Havaalanı'nın, şimdi de sadece Hac ve Umre organizasyonları için kullanılması amacıyla çalışma başlatıldı.
İzmit'te askeri amaçlı Cengiz Topel Havaalanı'nın yanında 25 yıl önce yaptırılmasına rağmen ekonomik olmadığı gerekçesiyle uçuşa açılmayan sivil havaalanı, 17 Ağustos 1999 tarihindeki Marmara Depremi'nde de hasar görünce içindeki cihazlarıyla birlikte kullanılmadı. 2011 yılında binaları ve pisti onarılan havaalanı, ilk olarak Atlas Jet ile Trabzon uçuşlarına başladı. Firma ekonomik olmadığı gerekçesiyle bir süre sonra bu uçuşları durdurdu. Ardından gelen diger uçak firmaları da haftanın belirli günlerinde ekonomik uçuşlar başlatmasına rağmen uçuşlara ilgi olmadığı için iptal edildi.
Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Murat Özdağ, bir süredir hiç bir uçağın iniş kalkış yapmadığı ve kaderine terkedilen Cengiz Topel Havalimanı'nın artık hac ve umre organizasyonları için hizmet vereceğini belirterek söyle devam etti: 
"Hac ve Umre Kordinasyon Kurulu buradan uçuş yapılmasıyla ilgili karar aldı. Bu uçuşlar Koceli'nden Cengiz Topel Havalimanı'ndan yapılacak. Bu uçuşları yapan firmaların burayı tercih edilebilir hale getirilmesi lazım. Her yıl bölgemizden 15 bin üzerinde hac, 20-30 bine yakın umrecimiz gidiyor. Bunun haricinde hacılarımızın beklentilerini, abdest alma, ihramı gibi tüm gidiş ve dönüşteki konforlarını sağlamak istiyoruz.  Şubat ayı içersinde uçuşa ne zaman başlayacağımızı kararlaştıracağız."
"ATIL OLAN HAVALİMANI HAREKETLENECEK"
Önemli olan atıl olan bir havalimanına hareket kazandırmak olduğunu belirten Tursab Yedi Göller Bölge Başkanı Kadir Genç de, Kocaeli'ndeki turizm algısını ön plana çıkarmaya çalıştıklarını belirterek, "Özverili ve istekliyiz. Bu karar çıkması demek hemen herşey olacak anlamına gelmiyor. Bundan sonra hepimize iş düşüyor. Kocaeli olarak değil tüm komşu iller Zonguldağa kadar ve Yalovaya kadar vatandaşlarımızı kapsıyor. Hac umre organizasyonları yapanları şehrimize davet edecegiz" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Sponsorlu Baglantılar
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Mustafa Kemal Atatürkün Hayatı Kısa
Atatürk’ün hayatı, Tüm genel olarak Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün yaşam hikayesini ve...

Haberi Oku