Mustafa Kemal Atatürkün Hayatı Kısa
 Atatürk’ün Hayatı Kısa bilgi veriyoruz. Mustafa Kemal Atatürk 1881 yılında Selanik’te doğdu. Ali Rıza Efendi babası, Zübeyde Hanım ise annesidir. Mustafa Kemal Atatürk’ün eğitim aldığı okullar baştan sona şöyledir; ilkokul eğitimini Mahalle Mektebinde ve Şemsi Efendi Okulunda, ortaokul eğitimini Selanik Mülkiye Rüştiyesi ve Selanik Askeri Rüştiyesinde, lise eğitimini Selanik Askeri İdadisi, üniversite eğitimini ise Harp Okulu ve Harp Akademisinde almıştır. 1893 yılında Askeri Rüştiye’de okurken matematik öğretmeni ona Kemal ismini verdi ve böylece  ismi Mustafa Kemal oldu. Atatürk’ün hayatı özet olarak..

 Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatını kısaca sizlere aktaracağız. 
Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün yaşamı hakkında bilgilerin yanı sıra Atatürk'ün çocukluğu Atatürkün hayatı kısaca özeti bu başlık altında olacaktır. Mustafa Kemal'in hayat hikayesi okul dönemi ve ayrıntılarla burada.

Atatürk'ün Mustafa Kemal Atatürk'ün Hayatı

1893 yılında Askeri Rüştiye’de okurken matematik öğretmeni ona Kemal ismini verdi ve böylece  ismi Mustafa Kemal oldu. Harp Akademisi’nden yüzbaşı ünvanını alarak mezun olan Mustafa Kemal Şam’da göreve atıldı. Osmanlı Devleti hakim iken Trablusgarp Savaşı, Balkan Savaşları ve I. Dünya Savaşı’na katıldı.
I. Dünya Savaşı nihayete erdiğinde Mondros Ateşkes antlaşması imzalanması ile vatan topraklarını paylaşılacaktı. Fakat duruma el koyan Mustafa Kemal, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak milli mücadelenin temellerini attı. Havza ve Amasya Genelgelerini yayınladı. Erzurum ve Sivas Kongrelerini toplayan Mustafa Kemal Sivas Kongresi’nden sonra İstanbul Hükümeti ile Amasya Görüşmesini yapınca İstanbul Hükümeti, Temsil Heyetini devlet önünde tanımış sayıldı.

Atatürk'ün Hayatı Özeti

23 Nisan 1920 tarihinde TBMM’nin açılmasına önder olan Mustafa Kemal Meclis tarafından da Hükümet Başkanı seçildi. 5 Ağustos 1921’de yine Meclis tarafından Başkomutan seçildi. Sakarya Savaşı’nın kazanılmasındaki büyük emeklerinden dolayı Gazilik ünvanı ve Mareşallik rütbesi ile şereflendirildi.

29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet ilan edildi ve Mustafa Kemal Atatürk Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı koltuğuna oturdu. 1934 yılında Gazi Mustafa Kemal’e meclis  “Atatürk” soyadını layık gördü.

10 Kasım 1938 tarihinde Dolmabahçe Sarayı’nda hayatına veda etti.
Sponsorlu Baglantılar
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
ADMİN 3 yıl önce

çok kötüüüüüüüüüü

Misafir Avatar
EBRU KAYA 3 yıl önce

ödevden yüz aldım teşşekürler

Misafir Avatar
Ebru Kaya 3 yıl önce

neden yorumumu yayinlamadiniz

Misafir Avatar
Ebru kaya 3 yıl önce

çok güzel ama biraz kısa umut sana katılmıyorum.

Misafir Avatar
Islim uyumaz 3 yıl önce

Cok iyisin ataturk seni cok seviyoruz

Misafir Avatar
gsjudhbdjhuidn 3 yıl önce

Hsjgshshdjdg

Misafir Avatar
hedidi 3 yıl önce

saol panpa çok yardım ettin bi b*k anlamadım

Misafir Avatar
sena emir 3 yıl önce

Hicte böyle değil hep yanlış yazmiz
sin

Gaziantep uyducu
Gaziantep Uyducu Teknolojinin hızla gelişmesiyle günümze kadar uydu sektörü de çağ atladı çok uzun zaman...

Haberi Oku