Öğrencilerden Erciyes Dağı'nda  'Vatan Sevgisi' yürüyüşü

KAYSERİ, () – KAYSERİ’de Tekden Koleji ortaokul öğrencileri, Erciyes Dağı’nda 'Vatan Sevgisi' yürüyüşünde şehitleri andı.
Öğrencilerde ve gençlerde vatan sevgisi bilinci oluşturmak için gerçekleştirilen yürüyüşe, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehitler Dul ve Yetimleri Derneği Kayseri Şube Başkanı Ali Yavuz, Tekden Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Kemal Tekden, Tekden Koleji Genel Müdürü İbrahim Orhan, öğrenciler ve veliler katıldı. Yürüyüş öncesi okul öğrencileri tarafından, Erciyes Dağı’nda şehitlik mertebesinin anlatıldığı tiyatro sahnelendi. Öğrenciler, performanslarıyla göz doldurdu. Tiyatro oyununun ardından, Birinci Dünya Savaşı’nda Doğu Cephesi'nde Ruslara karşı savaşan birliklere cephane taşırken Sarıkamış’ta hayatını kaybeden 120 çocuğun hikayesini canlandırıldı. 
Yürüyüşün, öğrencilerde vatan sevgisini pekiştirmek için düzenlendiğini belirten Tekden Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Tekden, "Vatan Sevgisi yürüyüşündeki tüm çocuklarımızı kutluyorum. Çocuklarımızın, tarihimize altın harflerle işlenen 120 çocuğun şehadetini anımsatan bugünkü 120 etkinliği ile gurur duyuyorum. Çok mükemmel bir etkinlik ortaya koyduk, tarihi yaşamak ve yaşatmak adına. Biliyoruz ki Türk milleti çok büyük bir tarihe sahip. Bu yüzden büyük milletlerin de büyük tarihleri olduğunu biliyoruz. Bu tarihe nasıl sahip çıkıyorsak geleceğe de bu kadar güçlü hazırlandığımızı biliyoruz. Bir milletin yeniden dirilişi için bu çok önemli. Biz Türk milletini bilge millet olarak biliyoruz. Dünyada eşi benzeri olmayan bir millet olarak addediyoruz. Çünkü mazlumların savunucusu, zalimlerin hasmı olan bir millet olarak tarih boyunca adaleti tesis etmiş bir milletiz. 120 filimi de 120 çocuğu anlatan bir filim. Çocuklarımıza bu filmi seyrettirdik ve bugün de o filmin tatbikatını yapıyoruz’’ dedi.
Çocuklar da, Sarıkamış’ta hayatını kaybeden 120 çocuğun hikayesini anlatan ‘120’ filmini seyrettiklerini ve bunu burada kış şartlarında uygulamaya çalıştıklarını anlattılar. Daha sonra okul öğrencileri tarafından yürüyüş ve yürüyüş sırasında çekilen acılar temsili olarak anlatıldı.

FOTOĞRAFLI 

Sponsorlu Baglantılar
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Mustafa Kemal Atatürkün Hayatı Kısa
Atatürk’ün hayatı, Tüm genel olarak Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün yaşam hikayesini ve...

Haberi Oku