Gündem:
10 Bin 500 Bekçi Alımı Genel Şartları Nelerdir EGM Bekçi alımı başvuru
Resmi Gazete'de İçişleri Bakanlığı'na 10 bin Bekçi kadrosunun ihdas edilmesinin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bu rakama 500 daha eklenerek 10 bin 500 bekçi alımı uygulanacağı nı açıklamıştı. Bu açıklamalardan ve gelişmelerdra bekçi olmak isteyen adaylar zamanı yakın takip etmeye başladı.

SÜREÇ ŞUBAT'TA BAŞLAYACAK

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 10 bin 500 bekçi alımı hakkında 2019 sene ının Şubat ayının sonucunda sürecin başlatılacağını açıkladı . Bekçi alımları 81 ilde yapılacak. Daha önceki bekçi alımında yaşanan ikametgah nedeniyle çoğu şahıs müracaat yapamamıştı.

BEKÇİ ALIMI SÜRECİ

Şubat ayı sonucunda başlayacak olan bekçi alım zamanı ilk etapta İllerdeki Güvenlik Müdürlüklerinden bekçi gereksinim ları toplanacak. Her ilin bekçi gereksinim ları tarafında elde ettikleri bilgilere göre alım yapılacak olan 10 bin 500 bekçinin illere göre dağılımı yapılacak.

İllerden gelen taleplere göre bu sürecin aşağı yukarı olarak 15 gün devam etmesi bekleniyor.  Bu da Mart ayının ortasını bulacak. Toplanan talepler İçişleri Bakanlığı doğrultu ından planlanması adına Devlet Personel Başkanlığı'na gönderilecek . Devlet Personel Başkanlığı'nın planlamasından sonra Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan onay alıncak .Ardından da ilana çıkılacak.

Bu işlemler ardından da 10 bin 500 bekçi alımı hakkında ilana çıkılması Mart ayının sonunu ya da Nisan ayını bulması bekleniyor.

ASKERLİK ŞARTI KALDIRILSIN TALEBİ

Bekçi olmak isteyen birçok adayın ortak sorunlarının başında askerlik şartının olması yer alıyor. Adaylar bekçi alımlarında askerlik şartının kaldırılmasını istiyor. Gerekçe olarak da polis alımlarında aranmayan askerlik şartının bekçi alımlarında olmaması gerektiği gösteriliyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından daha önce bekçi eğitimleri ile ilgili yapılan açıklamada neredeyse bekçilerin polislerle aynı eğitimi aldığını söylemişti. Bu da bekçi alımlarında askerlik şartının esnetilebileceğini gösteriyor. 

Çünkü polisler, silah eğitimi, nişancılık eğitimi, koşu eğitimi, parkur eğitimi, fiziki yeterlilik testi gibi birçok zorlu eğitimden geçiyor ve neredeyse bir askeri personel kadar eğitim alıyor. Bu durumda polis alımlarında aranmayan askerlik şartının bekçi alımlarında da aranmaması bekleniyor.
Sponsorlu Baglantılar
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Adres değişikliği nasıl yapılır? e-Devlet...
Adresini değiştirenlerin ikamet bildirimi gerçekleştirmek amacıyla de bir zamanı var. Peki adres değişikliği...

Haberi Oku