Gündem:
İlkbahar Ekinoksu Nedir Baharın İlk Günü Logosu 21 Mart 2015
 İlkbahar Ekinoksu google logosu İlkbahar Ekinoksu nedir Ekinoksu nedir İlkbahar Ekinoksu özellikleri 21 martın gelmesiyle beraber İlkbahara adım atılan ilk gün olarak kabul edilir. Bahar geldi haberiyle tüm dünyaya bunu duyuran tanıtan dünyanın devi en büyük arama motoru Ekinoks Nedir Ekinoks Nedir ? Ekinoks Ne Demek, 


Gündeme göre değişiklik gösteren ve ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gören bu hizmetin detaylarını sizler için araştırdık. İnternet ortamında dünyanın en çok ziyaret edilen sayfası sizin de bildiğiniz üzere tartışmasız Google ana sayfasıdır. Google , internet araması, çevrimiçi bilgi dağıtımı, reklam teknolojileri ve arama motorları için yatırımlar yapan çok uluslu Amerikan anonim şirketidir. 1998 yılından bu yana çalışmalarını sürdüren Google'ın en bilindik çalışmalarından biri olan Doodle ziyaretçileri sürprizleriyle şaşırtıyor. Günün anlam ve önemini belirtmek için İlkbahar Ekinoksu kelimesinde olduğu gibi sürekli değişen sözcüklerle kullanıcı karşısına çıkan Doodle ziyaretçilerine bu alanda çok faydalı bir hizmet sunmuş oluyor. Yoğun iş temposundan gündeme dair gelişmelerden uzak kalan internet kullanıcıları İlkbahar Ekinoksu gibi popüler kelimelerinden Doodle sayesinde haberdar olup, önemli ve özel günlerden de geri kalmamış oluyor.

21 martın gelmesiyle beraber İlkbahara adım atılan ilk gün olarak kabul edilir. Bahar geldi haberiyle tüm dünyaya bunu duyuran tanıtan dünyanın devi en büyük arama motoru olan google İlkbahar Ekinoksu adı altından Baharın başlangıcını bizlere gösteriyor.
Kış ay bitti ve artık her yer günlük güneşlik yeşillik olacak. Güneş ışınlarıyla alakalı olan Ekinoks nedir sorusunu merak eden arkadaşlar için bu konuyu açmış durumundayız.

İlkbahar Ekinoksu ve İlkbahar Ekinoksu hakkında detaylı bilgiler aşağıdaki makalede mevcuttur. Sizlerde bu özel logo için İlkbahar Ekinoksu hakkında yorumlarınızı bu başlık altında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Güneş ışınları 21 mart ve 21 eylül tarihlerinde ekvatora dik düşer . Her yerde gece ve gündüzler eşit olur . Bu duruma ekinoks denir.

 Ekinoks, gökküresinde gök ekvataru ile tutulum düzleminin kesiştiği iki noktadan her birine denir. Yerin dönme ekseni tutulum düzlemi ile 23,5 derecelik bir eğim yaptığından, Güneşin yıllık hareketi sırasında, yılda iki kez gök ekvatoru ile tutulum düzlemi kesişir. Bunlardan biri Güneş Balıklar takımyıldızında olduğunda 21 Mart dolaylarında gerçekleşir. Öteki ise bundan tam 6 ay kadar sonra 23 Eylül tarihinde olur. Güneş bu tarihlerde iki kez tam olarak ufkun doğu noktasında doğar ve batı noktasında batar. 
21 Martta gerçekleşene İlkbahar Ilımı yada Aries’in ilk noktası (Yaz Ekinoksu da denilir) adı verilir.

23 Eylüldekine ise Sonbahar Ilımı (Kış Ekinoksu) adı verilir.

İlkbahar ılımında, Güneş Ekvatorun güneyinden kuzeyine, Sonbahar Ilımında ise Ekvatorun Kuzeyinden Güneyine geçer. 21 Mart tarihi aynı zamanda Kuzey Yarımkürede ilkbaharın, güney yarımkürede ise Sonbaharın başlangıcı kabul edilir. 23 Eylülde bunun tersi olur. Ilım sözcüğünün latince kökeni olan ekinoks sözcüğü “eşit geceler” anlamındadır. Gündüz ve gece süresinin eşit olduğunu belirtmek için kullanılır.

21 Mart Ekinoksu
- Kuzey Yarımküre’de ilkbahar, Güney Yarımküre’de sonbahar başlangıcıdır.
- Güney Yarımküre yaz, Kuzey Yarımküre kış mevsiminden çıktığı için (sıcaklık birikimi nedeniyle) Güney Yarımküre daha sıcaktır.
- 21 Mart’tan sonra ışınlar Ekvator’un kuzeyine daha dik geleceği için Kuzey Yarımküre’de gündüzler daha uzun olur.
-Kuzey Kutup Noktası’nda 6 ay süreli gündüzün, Güney Kutup Noktası’nda ise 6 ay süreli gecenin başlangıcıdır.
Sponsorlu Baglantılar
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
ddd 4 yıl önce

ssdd

Misafir Avatar
zooحيوانات 4 yıl önce

Zooحيوانات

Adres değişikliği nasıl yapılır? e-Devlet...
Adresini değiştirenlerin ikamet bildirimi gerçekleştirmek amacıyla de bir zamanı var. Peki adres değişikliği...

Haberi Oku