GÜVENLİK:
Hakkari'de Öcalan'a özgürlük yürüyüşü
HAKKARİde, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP) il örgütleri ile Hakkari Kent Meclisi öncülüğünde 'Öcalan’a özgürlük' yürüyüşü düzenlendi.
İftar sonrası düzenlenen 'Öcalan'a özgürlük' yürüyüşüne; HDP Hakkari Milletvekilleri Selma Irmak, Abdulah Zeydan , Nihat Akdoğan, Hakkari Belediye Eş Başkanı Nurullah Çiftçi, Hakkari Kent Meclisi sözcüsü Perihan Kahraman, DBP Hakkari il Eş Başkanı Emine Berivan Akboğa, HDP Hakkari il Eş Başkanı Zeynep Besi Dara, Rahmi Temel, Hakkari il Genel Meclis Başkanı Lokman Özdemir, STK Temsilcileri ve yaklaşık 5 bin kişi katıldı. DBP Hakkari il binası önünde bir araya gelen kalabalık ellerinde Öcalan posterleriyle yürüyüşe geçti. Bulvar Caddesi'nden çevre yoluna, oradandan da Gençlik ve Cumhuriyet caddelerine kadar yürüyen kalabalık sık sık Öcalan lehine sloganlar attı.
Grup adına basın açıkamasının metni DBP Hakkari il Yöneticisi Sinan Dayan tarafından okundu. Dayan, yüzyıllardır dört parça Kürdistan'da Kürt halkına yönelik ciddi bir soykırım, imha, asimilasyon politikalarının uygunlandığını belirterek şöyle konuştu:
"16 yıllık esarete rağmen mücadelesini bırakmayarak eşit, özgür ve adil bir yaşam için sürekli çalıştı ve eserlerinden de anlaşılacağı gibi insanlık kendi çıkarları için ezen, sömüren ötekileştiren kapitalist sisteme, ulus egemen anlayışlara karşı en büyük alternatif oldu. Önderliğimizin paradigması çerçevesinde yeni yaşamı inşa çabasında olan büyük bir halk gücüyüz."
Öcalan'a özgürlük istediklerini de belirten Dayan, "Bugün ve her gün alanlarda olacağız. Kürt halkı ve dostları önderlerini artık halkının yanında görmek istemektedirler. Bizler Kürt halk önderi Sayın Abdullah Öcalan’ın durumunu merak ediyoruz. Kendisinin özgürlüğünü halkımızın özgürlüğü olduğunu bir daha burada tüm kamuoyu ile paylaşıyoruz. Halkların bu merakının giderilmesi, barış sürecinin devam ettirilmesi için Kürt halk önderimiz ile görüşmelerin en kısa zamanda başlatılmasını talep ediyoruz" dedi.
FOTOĞRAFLI 

Sponsorlu Baglantılar
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Suriye'den Türkiye'ye geçen PYD'li...
SURİYE'nin Rakka kentine bağlı PYD kontrolündeki Telabyad'dan, sınırı geçerek Şanlıurfa'nın Akçakale...

Haberi Oku