GÜVENLİK:
Suriye, F-16'yı radarla taciz etti

HATAY, () - GENELKURMAY Başkanlığı, sınırda devriye uçuşu yapan F-16'nın Hatay üzerindeyken Suriye'de konuşlu füze savunma sistemleri tarafından taciz edildiğini bildirdi. Ayrıca, gün içerisinde Suriye sınırında 913 kişinin yakalandığı belirtildi.
Dün yaşanan taciz olayıyla ilgili Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinden yapılan açıklamada şöyle denildi:
"6 F-16 ile Türkiye-Suriye hudut hattı boyunca devriye uçuşu icra edilmiştir. Bu uçuşlar esnasında, Hatay üzerinde hava muharebe devriye görevi icra etmekte olan 1 F-16 uçağımıza, Suriye'de konuşlu SA füze sistemleri tarafından, saat 11:05'te, 15 saniye süre ile radar kilidini muhafaza etmek suretiyle tacizde bulunulmuştur. 6 F-16 uçağı ve 1 CN-235 uçağı ile Ege Denizi'nin uluslararası hava sahasında eğitim uçuşu icra edilmiştir. Bu görev esnasında, 2 F-16 uçağımız ve 1 CN-235 uçağımız Yunanistan'a ait 2 F-16 uçağı tarafından, toplam 4 dakika 16 saniye süre ile radar kilidini muhafaza etmek suretiyle taciz edilmiştir. Yürürlükteki Angajman Kuralı gereği tacize, uçaklarımız tarafından aynı ile mukabele edilmiştir."
SINIRLARDA 990 KİŞİ YAKALANDI
Açıklamada, gün içerisinde 913'ü Suriye sınırı olmak üzere kara sınırlarımızdan yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 990 kişinin yakalandığı, bunlarla birlikte 4 bin 200 litre akaryakıt, 1500 metre boru hattı, 14 bin 616 karton sigara, 64 büyükbaş/küçükbaş hayvan ele geçirildiği kaydedildi.

Sponsorlu Baglantılar
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Suriye'den Türkiye'ye geçen PYD'li...
SURİYE'nin Rakka kentine bağlı PYD kontrolündeki Telabyad'dan, sınırı geçerek Şanlıurfa'nın Akçakale...

Haberi Oku