Gündem Haberleri Tümü
Sponsorlu Baglantılar
Sponsorlu Baglantılar

2019 Erken Emeklilikte yaşa takılanlar yasası ne zaman çıkıyor EYT son dakika

2019 Erken Emeklilikte yaşa takılanlar son dakika haberleri 20 ocak 2019 Son süre milyonlarca vatandaş doğrultusundan araştırılan konulardan erken emeklilik. Erken emekli olmak isteyen bazı şartları yerine getirmesi lazım... Erken emeklilik amacıyla SGK ve Bağkur'dan 3 şartı yerine getirilmesi lazım olur .

  Emeklilikte Yaşa Takılanlar konusu ile ilgili yeni bir ilerleme yaşanıp yaşanmadığı vatandaşlar doğrultu ından araştırılmaya devam etmekte . Prim gün genel açıklamalarda bugünkü ekonomik koşullar altında EYT'nin gerçekleşmesinin pek olası olmadığı açıklaması gelmiştir. 

EYT – Emeklilik yaşı kademeli olarak yükseltiliyor. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve genel Sağlık Sigortası Kanunu 2008 sene ında çıkartılırken, bir önceki kanunda bulunan Bayanlarda 58, erkeklerde 60 olan emeklilik yaşı da korunmakla Beraber 2048 sene ına kadar kademeli bir şekilde yükseltilerek 65'e çıkarıldı. Yani 2036 sene ından itibaren emekli olabilme yaşı kademeli olarak yükselecek. Bu artış ile Beraber hem Bayanlarda hatta erkeklerde emeklilik yaşı 65 olacak.

Son dönemde çözüme kavuşması amacıyla her parti ve kesimden destek gören emeklilikte yaşa takılanlar hükumetin kararı neticesinden çözüme kavuşamasa da muhalefet partilerinin malzemesi olmaya ve çözüm arayışlarına  sahne olmaya devam etmekte .  Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) hususu Senelerdir çözülmeyi bekleyen arasında yer almakta . politika çilerinde vaatleri arasında bulunankonusunda çözüm arayışları güç birliği toplantıları ile sürüyor.

Emeklilikte Yaşa Takılanlarda 1976 ile 1999 arasında işe girenler amacıyla ‘kademeli yaş’ getirilirken, 5510 sayılı yasayla 30 Nisan 2008’den itibaren işe girenlerde emeklilik yaşı 65 oldu. İşte bu program milyonlarca bireyi mağdur etti. Emeklilik konusunda emeklilikte yaşa takılanlar ordusunu meydana getiren ilerleme , 1999’dan sonra işe girecekler amacıyla Bayanlarda emeklilik yaşı 38’den 58’e, erkeklerde 43’ten 60’a çıkarılmıştı.

Sigorta başlangıcı 1 Mayıs 2008 tarihindra olan işçi, memur, esnaf milyonlarca şahıs 5510 sayılı yasaya göre emekli olabilecek. Önceki kanunda emekli olabilmek amacıyla Bayanlarda 20, erkeklerde ise 25 sene sigortalılık şartı aranırken, yeni düzenlemeye göre herkese yaş ve prim şartı getirildi.

Bu yasaya göre 4/a'lı çalışanlar 7 bin 200, 4/b'li çalışanlar ve kamuda 4/c'li çalışanlar ise 9 bin gün üzerinden emekli olabilecek. Çalışanlar prim gününü doldurduktan sonra doldurdukları tarihte uygulanmakta olan yaşta emeklilik hakkı elde edecek.

Emeklilik yaşı 1 Ocak 2036 itibariyle her 2 senede 1 yaş yükselecek. Bayanlarda 58, erkeklerde ise 60 olan emeklilik yaşı çalıştıkları statüde emeklilik amacıyla lüzumlu olan prim gününü doldurdukları tarihteki yaş şartına bağlı olarak belli olacak.

Yani 1 Ocak 2019 tarihinde kamuda işe başlayan ya da gerek görülürse istikbaliçiniçin istikbal sene memur olan ya da kendi işini kuran bir genç 65 yaşından önce emekli olamayacak.

4/a'lı bir çalışan ise 7 bin 200 prim gününü doldurduğu tarihte uygulanan yaş şartına tabi olacak. Örneğin, 1 Ocak 2019'dan sonra işe başlayan bir erkek, hiç boşluk olmadan 7200 günü 2039'da tamamlarsa 62 yaşından önce emekli olamayacak.

Emekli olabilmek için yaş bekleme süresi de uzayacak. Örneğin, gelecek yıl 23 yaşında kamuda çalışmaya başlayan bir genç 48 yaşında prim gününü doldursa bile 65 yaşında emekli olmak için 17 yıl beklemek zorunda kalacak. Gelecek yıl özel sektörde çalışmaya başlayan 23 yaşındaki bir erkek ise 43 yaşında prim gününü tamamlasa bile 62 yaşında emekli olabilmek için 19 yıl bekleyecek.

2008 yılından önce işe girmiş olanlar son 7 yılın yarısından fazlası hangi statüde geçtiyse o statüye göre emekli olabiliyor. Bundan dolayı özellikle kendi adına bağımsız (4/b'li) çalışanlar, son 7 yıl kuralından yararlanmak için sonradan 4/a'ya geçerek en az 2521 günü 4/a'lı olarak çalışıp daha erken emekli olabiliyorlar.

1 Mayıs 2008 tarihinden sonra işe girenlerde bu düzenlemeden faydalanamayacak. Bu tarihten sonra işe girenler son 7 yıl değil, çalışma yaşamlarında en fazla hangi statüde prim ödenmişse o statüde emekli olabilecek.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "emeklilikte yaşa takınlarla" ilgili bir çalışmanın gündemlerinde olmadığını söyledi. Selçuk, bir kavram karmaşası olduğunu, yaş sınırının emekli olabilmek için gerekli şartlar arasında yer aldığını dile getirdi. "Emeklilikte yaşa takılma"nın yanlış bir kavramsallaştırma olduğunu çünkü emekliliğin olmazsa olmazının belirli bir yaşı tamamlama olduğunu dile getiren Selçuk, "Dünyada emeklilik için bir yaş sınırı mevcut." demişti.

Genel Kurulda soru cevap kısmına geçilince Çalışma Bakanı ısrarlı EYT sorularına cevap verdi. "Emeklilikte yaşa takılanlarda yanlış algılama var". diyen Bakan Selçuk, "EYT yanlış bir kavramdır, Emeklilikte yaş olmazsa olmaz bir kavramdır. Yaş şartı emeklilikte 1999 yılında geldi. Bunu da AK Parti getirmedi. " ifadelerini kullanmıştı.

Bakan Selçuk, EYT konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan 'ın gerekli açıklamayı yaptığını, erken emekliliğin gündemlerinde olmadığını söyledi ve "Emeklilikte yaşa takılanlar… “Bu konuyu hiç konuşmuyor.” deniyor, bu konuda zaten Cumhurbaşkanımız gündemimizde olmadığını belirtti ama öncelikle ben de konuşmuş olmak adına, sorunuzu cevaplamış olmak adına şunu söylemek isterim: Burada bir yanlış algılama var, emeklilikte yaşa takılma yanlış bir kavramsallaştırma çünkü emekliliğin temel şartlarından biri ve olmazsa olmazı belirli bir yaşı tamamlamak. Bütün dünyada emeklilik için de bir yaş sınırı mevcut. İlk defa Türkiye’de 1992’de yaş şartı kaldırıldı ama sistem de çökme noktasına geldi ve 1999 yılında bu yaş şartı tekrar getirildi. “1999” diyorum yani bu yaş şartını getiren de AK PARTİ hükûmetleri değil. Ak Parti Milletvekilleri seçim bölgelerinde bu mağduriyetle karşı karşıya kaldıklarını söylüyor. Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili iktidar partisi ve MHP’nin kamuoyunda bir araştırma yaptığı konuşuluyor. Yaklaşan seçimlerde bir oy bir oydur diyen iktidar partisinin yetkilileri 5 milyon oyu çöpe atamayacaklarını düşünüyorlar. Yaklaşan yerel seçimlerde her an sürpriz olabilir." demişti.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, AK Partili bazı milletvekilleri ile bir araya gelerek ekonomik gelişmeleri değerlendirdi.  Değerlendirmede gündemde sıcaklığını koruyan EYT konusunada değinen Albayrak emeklilikte yaşa takılanları üzen haberi verdi. Albayrak, erken emeklilik konusunda, Demirel’in yaptığını yapmayacaklarını belirterek, “İmkanlarımız ortada. Erken emeklilik düzenlemesi gündemimizde yok. Bu olmaz, yapamayız. Cumhurbaşkanımızın vereceği talimata göre karar vereceğiz” diye konuşmuştu.

Hükumetin EYT konusunda geri adım atması söz konusu olup olmayacağını ilerleyen zamanda göreceğiz. Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT Mağdurları), uzun yıllardır ilk kez, Mecliste çoğunluğa sahip partilerin ortak gündem konusu haline geldi. Milletvekili sayısı 302’ye ulaşan dört parti, emeklilikte yaşa takılanların sorununun çözülmesi için aynı noktada buluştu ancak durum daha sonra değişti.

Ak Parti Kulislerinde emeklilikte yaşa takılanlar hala konuşuluyor. Yaklaşan yerel seçimlerde emeklilikte yaşa takılanlara bir sürpriz her an gelebilir. Ak Parti’nin 5 milyon oy kaybetmeyi riske alamayacağı meclis kulislerinde konuşuluyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan her ne kadar emeklilikte yaşa takılanların bütçeye büyük yük getireceğini söylese de bu yasa seçimlerden önce sürpriz bir şekilde tekrar gündeme gele bilir. Ak Parti Milletvekilleri seçim bölgelerinde bu mağduriyetle karşı karşıya kaldıklarını söylüyor. Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili iktidar partisi ve MHP’nin kamuoyunda bir araştırma yaptığı konuşuluyor. Yaklaşan seçimlerde bir oy bir oydur diyen iktidar partisinin yetkilileri 5 milyon oyu çöpe atamayacaklarını düşünüyorlar.

Emeklilikte yaşa takılan EYT Mağdurları hakkında muhalefet partilerinin meşru teklifleri sahip olunan . Milliyetçi Hareket Partisi, İYİ Parti'nin önergeyi Meclis'e vermesinin başka muhalefet partileri, CHP, HDP ve İYİ Parti, ile Beraber önergeye onay vermişti. Önergenin fikiri ldüğü sırada MHP tutumunu değişerek hayır oyunu kullanması ile EYT problemine çelme takılmıştı. Bu gelişmelerin EYT problemine karşı uygulanan çalışmalarda yeniden kafaya dönülmüştü. Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) hakkında son dakika gelişmeleri devam etmekte . Emeklilikte yaş önergesi genel Kurul'da MHP ve AK Parti doğrultu ından red edilmesinin devam eden EYT probleminin çözümü amacıyla seçenek formüller araştırılmaya başlandı.


EYT problemi çözülebilir, bu konuda yeni çözüm yolları bulunabilir, ancak iktidar ve destekçisi istemedikten sonra bu problem konuşulmaya devam edilecektir.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz
Facebook Yorumları