Mersin Haberleri Tümü
Sponsorlu Baglantılar
Sponsorlu Baglantılar

Engelliler Dans Gösterileriyle Büyüledi

Mersin'in merkez ilçe Akdeniz Belediyesi, 10-16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan 'Engelliler Haftası' dolayısıyla 'Engel Tanımayan Engellilerden Sanat Gösterileri' düzenledi. Engellilerin dans gösterileri izleyenleri büyüledi.Akdeniz Belediyesi'nden...

Mersin'in merkez ilçe Akdeniz Belediyesi, 10-16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan 'Engelliler Haftası' dolayısıyla 'Engel Tanımayan Engellilerden Sanat Gösterileri' düzenledi. Engellilerin dans gösterileri izleyenleri büyüledi.

Akdeniz Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, gösteriler Akdeniz Belediyesi Konferans Salonu'nda yapıldı. Gösterilerin tamamı, Mersin’de faaliyet gösteren engelli eğitim kurumlarının öğrencileri tarafından sahnelendi. Etkinliğe, Akdeniz Belediye Başkanı Fazıl Türk, vatandaşlar ve çocukların aileleri katıldı.

Gösteriler öncesi konuşan Başkan Türk, özellikle engelli çocuk ve gençlerin yer aldığı sanat gösterilerine katılmaktan dolayı yaşadığı mutluluğu dile getirerek, engelliler için çaba sarf eden herkese teşekkür etti. Engellilerin yılın sadece belirli gün ve haftalarında değil, her zaman hatırlanması gerektiğine dikkat çeken Türk, “Yerel yönetimlerin ve diğer kamu kurumlarının engelli hak ve taleplerine duyarlı olması gerekiyor. Çünkü hepimiz potansiyel birer engelliyiz. Yarın kimin başına ne geleceğini bilemeyiz. Bu nedenle toplumumuzun bu insanlara, bu çocuklara sahip çıkması gerekiyor. Engellerini onlara hissettirmememiz gerekiyor. Bakın, biz de dahil olmak üzere Mersin’deki yerel yönetimler engelli hakları konusunda sınıfta kaldı. Çünkü yerel yönetimler olarak bu engellilerin ulaşımla ilgili sorunlarını çözemedik. Eğitimleri, sağlık hizmetlerine ulaşmalarını kolaylaştıramadık. Parkları ve kamuya açık alanları onlara uygun düzenleyemedik. Kısaca, engellilerin herkes gibi yaşamalarını sağlayamadık” şeklinde konuştu.

Konuşmasında ailelere de seslenen Türk, "Bu ailelerimiz gerçekten bütün zorluklara rağmen engelli çocuklarının yaşama tutunmaları için çırpınıyorlar. Hayatın bütün zorluklarına göğüs geriyorlar. Damdan düşenin halinden damdan düşer anlar. Bu ailelerin halinden de ancak aynı durumda olanlar anlar, yaşayan bilir. Ben özverili ailelere tekrar teşekkür ediyor ve sabırlar diliyorum. Ayrıca öğrencilerimizi bu anlamlı günde gösterilere hazırlayan eğitim kurumlarımıza da teşekkürü borç biliyorum” dedi.

Konuşmaların ardından engelli çocuklar gösterilerini sundu.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz
Facebook Yorumları