Özel Haber:
18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü Çanakkale Zaferi İle İlgili Yazı Şiirler
Çanakkale zaferi, çanakkale zaferi ile ilgili yazı konusu hakkında 18 mart çanakkale zaferi, 18 mart çanakkale şehitlerini anma günü 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü ile ilgili şiirler 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü kompozisyonu kısa bilgi O zamanlar fakir düşen halk zamanının en ileri gelen güçlü devletleriyle mücadele etmek ve ülkesini korumak zorunda kalmıştır. Çanakkale savaşı ile ilgili şiirler 2 3 4 5 kıtalık kısa ve uzun

 Bu zafer Türk milletine her zaman gurur vermiştir. İnsanların savaşması birbirini kırıp dökmesi tabi ki çok sevindirici bir durum değildir; ancak savaş sırasında olan olaylardan çıkarılacak pek çok insanlık dersi vardır. Çanakkale şiirleri kısa uzun

Yardımlaşma ve dayanışmayı seven Türk milleti bu yüce özelliğini yokluk içinde savaşırken bile göstermekten kaçınmamış ve düşman halk demeden herkesin yaralarını sarmaya çalışmıştır. Bu zafer vatanı uğruna küçücük bebeğinden vazgeçmek zorunda kalmış annelerin hikayelerini barındırır. Karşı cepheden gelen yaralıların bile bir Türk gibi yedirilip içirildiği, onların da iyileştirilmeye çalışıldığı bir zaferdir bu zafer. 

Çanakkale Zaferi İle İlgili En Güzel Şiirler
Çanakkale Zaferi ile İlgili Yazı - Çanakkale Zaferi Hakkında Yazı 
Milleti’nin,“Çanakkale geçilmez” dedirttiği, bu vatan parçasını canı ve kanı pahasına koruduğu Çanakkale deniz ve kara savaşları, gerçekten bir kahramanlık destanıdır. I.Dünya Savaşı’nın ikinci yılında, müttefikler Çarlık Rusyası’na yardım etmek isteyen İngiltere ve Fransa, Çanakkale Boğazı’nı geçerek, Marmara’ya ve oradan Karadeniz’e geçerek, Osmanlı baskısına son vermek istiyordu. Yunanistan da bu güçlere destek vererek, ordularını İngiliz ve Fransızların emrine verdi. 5 Kasım 1914’te müttefikler Osmanlı Devleti’ne savaş açtılar. Osmanlılar hem onlara hem de Rusya’ya savaş açtılar. Osmanlı Devleti’ni yanında görmek isteyen Almanya, bu arzusuna ulaşınca, savaş bütün hızıyla başladı.

İngiliz ve Fransız donanmasının Çanakkale’den geçeceği öğrenilmişti. Ancak Çanakkale Boğazı’nı savunan toplar eski tip toplardı. Tedbir olarak boğaz mayınlandı. Askerin moral durumunun çok iyi olması, sevinilecek en önemli özelliktir. Müttefik donanmada 18 zırhlı, 16 kruvazör ve destroyel, 6 uçaklı bir uçak gemisi ve 7 denizaltı ve bunlara ilave olarak da yüzlerce küçük çapta gemi vardı. Böyle bir donanmayı durdurabilecek bir gücün var olabileceğini hiç kimse düşünmüyordu. İngilizler 13 Aralık 1914’te “Mesudiye” adlı gemimizi demirli bulunduğu bir koyda batırdılar. 19 Şubat 1915’te kıyı setinde bulunan topçu bataryalarımız yoğun top ateşi altında kalarak etkisiz duruma getirildi. Ancak, boğaz mayınlı olduğundan daha ileri gidemediler. 1 Mart 1915’te soğanlı, Baykuş, Dardanos ve İntepe sırtları gerisinde olan bataryalarımızı topa tuttular. çanakkale zaferi ile ilgili yazı çanakkale zaferi ile ilgili şiir çanakkale savaşı çanakkale zaferi şiirleri çanakkale zaferi tarihi

17 Mart 1915’e geldiğinde, Çanakkale Boğazı’nı kesinlice geçip, Marmara’ya ulaşmak istiyorlardı. Boğazda mayın kontrolü yapıldı, aldıkları tedbirlere göre artık rahatça boğazı geçebilirlerdi.17 Mart’ı 18 Mart’a bağlayan gece, İsmail Hakkı Kaptan komutasındaki Nusret mayın gemisi, boğaz geçişini mayınla döşedi. 18 Mart 1915 sabahı, İngiliz ve Fransız gemileri kendilerinden emin bir şekilde iki sıra halinde, boğaza doğru ilerlemeye başladılar. En önde mayın tarama gemileri, arkalarında da, ağır zırhlı ve kruvazörler vardı. İngiliz ve Fransızlar, 6 büyük zırhlısını ve 1000 kadar askeri kaybederken, Türk askerlerinin kaybı 25 şehit ve 71 yaralıydı. Çanakkale’yi deniz yoluyla geçememişlerdi. İkinci bir denemenin faydasızlığını anlayıp geri döndüler.

Çanakkale Kara Savaşları ve Mustafa Kemal’in Tarih Sahnesine Çıkışı

Şanslarını karadan deneme kararı alan İngiliz ve Fransızlar, 25 Nisan 1915’te, Saros Körfezi’ne sahte bir çıkartma yapıp, nabız yokladılar. Çarpışmalar başladı. 17.Alay, düşmanın sayıca çokluğu, silah üstünlüğü yüzünden dağıldı. Yedek olarak bekleyen 57.Tümen komutanı Yarbay Mustafa Kemal, yardım konusunda emir bekledi. Emir gelmeyince tereddütsüz, 17.Alayın yardımına koştu, hem alayı toparladı, hem de conkbayırı’nda düşmanı durdurdu. 26 Nisan 1915’te yapılan yeni çalışmalarda Müttefik askerleri, kıyı ile deniz arasındaki ince çizgiye kadar püskürtüldü.

Seddülbahir’de çok daha kanlı çalışmalar yaşandı. Her iki tarafta göğüs göğse birbirleriyle vuruştu. Sadece o gün bizden 16 bin düşman tarafından 14 bin asker hayatını kaybetti. Müttefikler, denizde olduğu gibi, karada da ilerleyemiyor ve büyük kayıplar veriyordu. Aralarında tekrar bir durum değerlendirmesi yaptı. Savaşa devam kararı alarak 4 Haziran 1915’te harekete geçtiler. 20 bin kişilik Fransız, 31 bin İngiliz kuvvetleri, zırhlı araçların desteği altında, büyük bir saldırı başlattılar.

Her iki taraf büyük kayıplar verdi. Bazen onlar, bazen de Türkler üstünlük sağlıyordu. 12-13 Temmuz’a kadar devam eden çarpışmalar sonucunda, İngiliz ve Fransız kuvvetleri, çıkartma yaptıkları bölgelere tekrar püskürtüldü. Türk askeri, çıkartmadan bu son ana kadar geçen yaklaşık yetmiş gün içerisinde 100 bin şehit vermişti. İngilizler her ne pahasına olursa olsun, bu engeli aşmak ve Marmara’ya kara yoluyla ulaşmak istiyorlardı. Bu mücadeleyi onur mücadelesi olarak ilan ettiler.

Anafartalar grup komutanlığına getirilen Mustafa Kemal, düşmanın küçük ve büyük Anafartalar üzerine yaptığı saldırıları 15 Ağustos’tan itibaren durdurmaya çalıştı. Dağlardan, tepelerden, derelerden su yerine kan aktı. 1915 sonbaharına kadar çarpışmalar devam etti. Saldırılar durdurulmuş, İngilizlerin savaşma gücü tükenmişti. 1916 yılının ocak ayında, onurları ve gururları kırılmış olarak, sessizce çekip gittiler.

Çanakkale savaşları, her iki taraf için de korkunç boyutta kayıpların verildiği savaşlar olmuştur. Resmi nitelikteki açıklamalara göre, Türk ordusu 253 bin şehit verirken, müttefikler 252 bin kayıp vermiştir. Çanakkale, gelecekteki Türk Cumhuriyeti’nin bir habercisi, bir müjdecisi olmuştur. Çanakkale’yi geçilmez yapan o ruh, o vatan sevgisi, ülke işgal altındayken şahlanmış ve düşmanı işgal ettiği topraklarda yok etmiştir. Çanakkale, Mustafa Kemal’in ortaya çıktığı, dehasını gösterdiği, gelecekteki zaferler için milletinin gönlünde taht kurduğu zaferlerin kazanıldığı bir vatan köşesidir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda hiç şüphesiz dönüm noktası konumunda bulunan Çanakkale Zaferini anma günü 18 Mart’ta. Öğrenci ve öğretmenlerimize yaralı olacak Çanakkale Zaferi ile ilgili şiirler derledik ve aşağıya ekledik. Çanakkale Zaferi hakkında şiirlere göz atabilirsiniz.
18 Mart Çanakkale Savaşı ve Zaferi İle İlgili resimler için tıklayınız.

ÇANAKKALE ŞİİRLERİ
Çanakkale Destanı
Yaşamaz ölümü göze almayan.
Zafer, göz yummadan koşana gider.
Bayrağa kanının alı çalmayan,
Gözyaşı boşana boşana gider!
 
Kazanmak istersen sen de zaferi
Gürleyen sesinle doldur gökleri
Zafer dedikleri kahraman peri
Susandan kaçar da coşana gider.
Bu yolda herkes bir ey delikanlı
Diriler şerefli ölüler şanlı
Yurt için döğüşen başı dumanlı
Her zaman bu şandan, o şana gider
Faruk Nafiz Çamlıbel
18 Mart Çanakkale
Bulutlar sarmıştı her yanı,
Kapkara bir geceydi,
Yağmur,bardaktan boşalırcasına,
Sağnak gibi yağıyordu,
Yedi düvelin gemilerinden yükselen,
Top,tüfek sesleri,
Her yanı inletiyordu,
Mustafa Kemalin askerleri,
Aslanlar gibi dövüşüyordu,
Ve Çanakkale kahramanca,
Düşmana selam veriyordu,
Kükrüyordu tepeden,
Mustafa Kemal,
Vatanıma ayak basacaksa düşman,
Yaşamanın ne gereği var,
En son nefer ölünceye kadar,
Dövüşeceksiniz aslanlar,
Görecek bütün dünya,
Ne aslanlar doğururmuş,
Emineler,Hatçeler,Ayşeler,Fatmalar.
Ali Osman Yılmaz
Sponsorlu Baglantılar
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
trusjmkbhul7696hj05tjghk876 4 yıl önce

çok uzun olmuş

Misafir Avatar
maymun as 4 yıl önce

xxbdhdjhdhhdhdkiejxb YG didnbdhdjdndbdb H ghidnndhdjdndbdnghxijxbx

Misafir Avatar
şima 4 yıl önce

harika,,,

Misafir Avatar
açelyasu @hacer 4 yıl önce

sana katılıyorum

Misafir Avatar
HACER @aysönmes 4 yıl önce

i̇ğrenç lan sesnsi̇m malll geri̇zekali aptall. sinavda da moi böylesi̇n

Misafir Avatar
HACER @Aysu 4 yıl önce

aysu helel olsun sana hakim bersu gi̇bi̇ deği̇lsi̇n i̇yi̇ bi̇r i̇ş becer mi̇ssi̇n telefon nu 05352652295

Misafir Avatar
hacer 4 yıl önce

bersu mal misin yaa.. sen teşekkür adceği̇n yerde terbi̇yesi̇z di̇yorsun ... onlar sana haklarini helal etmezse nasil can vereceksi̇n.. asil terbi̇yesi̇z olan sessi̇n

Misafir Avatar
hacer 4 yıl önce

helal olsun türk bayrağı şehitlerine
kanlarımız
adımız canımız kanımız yıldız hocamız

Çanakkale Zaferi İle İlgili Şiir 18 Mart...
Çanakkale Zaferi nasıl kazanıldı Çanakkale savaşı nedenleri Çanakkale Zaferi sonuçları Çanakkale Zaferi...

Haberi Oku