Özel Haber:
TEOG Sınav Sonuçları Açıklandı 9 Ocak 2015 MEB E Okul Teog sonucu
 TEOG sonuçları MEB e-Okul tarafından saat20:00'de TEOG Sonuçları belli oldu. E-Okul sayfanızdan öğrenebilirsiniz.

TEOG sisteminin, sınav müfredatının okul müfredatıyla örtüşmesi, öğrencilerin değerlendirilme sürecinde devamsızlık durumlarının da etkili olması nedeniyle, öğrenci-öğretmen ve okul ilişkileri güçlendiryor.TEOG Sınav Sonuçları Açıklandı  26 Kasım ve 27 kasım 2014 tarihleri arasında Teog sınavına giren 8.sınıf öğrencileri Teog sınav sorularının ardından şimdi gözlerini teog sonuçlarına çevrildi. Milli Eğitim bakanlığınca açıklanması beklenilen Teog sınavının sonuçları ne zaman açıklanacak.E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi Teog sonuçları  (E Okul 9 Ocak 2015) 8. sınıf öğrencileri heyecan içerisinde TEOG sınav sonuçları açıklandı. e-okul üzerinden sonuçlarınız öğrenebilirsiniz.

TEOG'da sınavın uygulanma sürecinde yaşanan olumlu atmosferin, yerleştirme sürecinde gerçekleşmediği belirtilen analizde, bunun en temel sebebinin ise düz liselerin Anadolu liselerine dönüşmesiyle, daha önce az sayıda öğrenci belirli puanlardaki okulları tercih ederek, yerleştirilirken getirilen bu yeni sistemle bütün 8. sınıf öğrencilerinin, TEOG'a girsin ya da girmesin, tercihte bulunsun ya da bulunmasın merkezi olarak tüm ortaöğretim kurumlarına yerleştirilmesi olduğu kaydedildi.

Tüm öğrencileri yerleştirmeyi hedefleyen yeni sistemin en önemli sorunlarından birinin öğrencilerin adreslerine en yakın liselere yerleştirilmesi hedeflenirken, birçok öğrencinin ikametlerine uzak yerlerdeki okullara yerleştirilmesi olduğu belirtilen analizde, öğrenci ve velilerin okullarını değiştirebilmek, adresine yakın bir okula gidebilmek için nakil yoluna başvurdukları anımsatıldı.

Analizde, yerleştirme sisteminin görünmeyen ancak uzun vadede daha büyük problemlere neden olacak sorununun ise sistemin bütün 8. sınıf öğrencilerinden, bütün liseleri hiyerarşik olarak sıralamasını istemesi olduğu ifade edildi. Bütün liselerin puanla öğrenci almasıyla beraber, bütün liselerin puanla sıralanıyor oluşu liseler arasındaki farkı daha da derinleştirme riski taşıdığına dikkat çekilen analizde, öğrencilerin puanı yüksek bir liseye gidebilmek için kendi evlerinden, yaşadığı bölgeden uzaklaşmak zorunda kaldığı bunun da öğrencilerin yaşadıkları coğrafyaya ve topluma uzaklaşma riskini doğurabildiği ifade edildi.

Analizde, MEB'in, 2014-2015 yeni eğitim-öğretim yılında yerleştirme sürecinde yaşanan bu problemlerin yaşanmaması için yerleştirme sürecinde birtakım değişikliklerin yapılacağını açıkladığı da hatırlatıldı.

TEOG Sınav Sonuçları Sayfası İçin Tıklayınız

Analizde, yerleştirme sisteminin neden olduğu sorunları aşmak için tüm öğrencileri ve okulları sıralayan, sınava girsin girmesin, tercih yapsın yapmasın tüm öğrencileri merkezi olarak yerleştirmeyi hedefleyen yaklaşımdan vazgeçilmeli ve merkezi sınavla öğrenci alan okul sayılarının ve türlerinin azaltılması, sınavla öğrenci alan okul sayısının yüzde 3-5'lere çekilmesi önerisine yer verildi.Müjde TEOG sınav sonuçları e-okul üzerinden açıklandı. İşte o gün geldi, e-okul sonuç sorgulama ekranı MEB

Milli Eğitim Bakanlığı, Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında yapılan 8. sınıflar 1. dönem ortak sınavlarında 2 soruya üç dava açıldığını belirterek, sınav sonuçlarının davaya ilişkin mahkeme kararlarının sonuçlanmasının beklendiği 9 Ocak 2015 tarihinden sonra açıklanmasının uygun görüldüğü bildirildi.

 TEOG ile iyi bir liseye girmek için yarışan yaklaşık 1 milyon 287 bin öğrencinin gözü mahkemeden çıkacak karardaydı. MEB yetkililerinden edinileni bilgiye göre sonuçlar bu akşam açıklandı.. 

Aşağıdan sizler de yorumlarınızı hemen paylaşabilirsiniz.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, TEOG sistemi kapsamında 26-27 Kasım 2014 ve 13-14 Aralık 2014 tarihinde yapılan 8. sınıflar 1. dönem ortak sınavlarının değerlendirme işlemlerinin 29 Aralık 2014 tarihi itibariyle tamamlandığı ifade edildi. Sınav sonuçlarının aralık ayı bitmeden açıklanabilecek duruma gelmesinde Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü personelinin özverili ve disiplinli çalışmalarının etkili olduğu vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi

"Soruların hazırlanması aşamasındaki hassasiyet ve başarımızı, sınavın değerlendirme sürecinde de göstermiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Adayların cevap kağıtları 2 adet optik okuyucu tarafından çift kontrol sistemiyle okutulmuştur. Her derse ait sorunun eşit ağırlığa sahip olduğu ortak sınavlarda, öğrencilerin puanı her ders için 100 tam puan üzerinden hesaplanmıştır. Ancak Türkçe'den 1, matematik derslerinden de 1 soru olmak üzere toplam 2 soruya üç dava açılmıştır. Davaya ilişkin iş ve işlemler 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununa eklenen 20/B maddesiyle düzenlenen ivedi yargılama esaslarınca yürütülmektedir. İlgili kanun gereği davaya ilişkin mahkeme kararlarının 9 Ocak 2015 tarihi itibariyle sonuçlanması beklendiğinden, öğrencilerimizin mağdur olmaması adına sınav sonuçlarının bu tarihten sonra açıklanması Bakanlığımızca uygun görülmektedir."

Sonuç olarak; TEOG sınav sonuçları bugün açıklanmıştır.

TEOG Sonuçları Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

TEOG PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILACAK?

Merkezi ortak sınavlarda alınan puanlar yıl sonu başarı puanı hesaplamasına dahil edilecek. Her dönem yapılan ortak sınavlarda ağırlıklandırılmış puanların hesaplanmasında; Türkçe, matematik, fen ve teknoloji dersleri için dört; T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil ile din kültürü ve ahlak bilgisi için iki katsayısı o dersin puanı ile çarpılarak her bir dersin ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı hesaplanacak. Puanlama 700 tam puan üzerinden yapılacak.

Teog Sonuçları ocakta bekleniyor

Sınava girenler rahat bir nefes alırken, girmeyenler için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, TEOG kapsamında mazeret sınavları yapılacak. 13-14 Aralık’taki mazeret sınavlarına girmek için öğrencilerin, sınava girmeme gerekçesini belgelemesi gerekecek. Mazeret sınavları öğrencilerin kendi okulları dışında, bakanlık tarafından belirlenecek bir okulda ve hafta sonu yapılacak. Ortak sınav sonuçlarının, ocak ayı içinde açıklanması bekleniyor.

İkinci dönem sınavları nisanda

Ortaokul 8’inci sınıf öğrencileri, ilk dönemi atlattıktan sonra ikinci dönem sınavlarına hazırlanacak. İkinci dönem TEOG ortak sınavları 29-30 Nisan’da, mazeret sınavları ise 16-17 Mayıs’ta düzenlenecek. İkinci dönem ortak sınavlarında öğrenciler, 2014-2015 eğitim öğretim yılının başladığı tarihten itibaren, sınav gününe kadar işlenen konulardan sorumlu olacak. İkinci dönem sınavları iki gün boyunca 09.00’da başlayıp 12.00’de sona erecek.

İlk oturumu dün yapılan ve bugünkü ikinci oturumla sona eren ortak sınavlarda öğrencilere yöneltilen Türkçe, matematik, din kültürü, fen ve teknoloji, inkılap tarihi, İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca ve Musevilik derslerine ilişkin dört kitapçık türüne ait sorular ve cevap anahtarlarına, MEB'in internet sitesi www.meb.gov.tr adresinden ulaşılabilecek.

BU YIL İTİRAZ 20 TL!

Geçen yıl 10 TL olan itiraz bedeli bu yıl 20 TL oldu. Kılavuzda, “Elektronik ortamda yapılan itirazlar öğrenci velisi tarafından interaktif hesap aracılığıyla elektronik ortamdan, yapılan itirazların incelenmesi için ise öğrenci velisi tarafından T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası ve Türkiye Halk Bankası şubelerinden herhangi birine, “Kurumsal Tahsilât Programı” aracılığıyla 20 TL (Yirmi TL KDV Dâhil) yatırılması gerekmektedir.” deniliyor.
Sponsorlu Baglantılar
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
dhxhhxhz 4 yıl önce

kesinlikle hayir!!!

Misafir Avatar
münevver 4 yıl önce

kolaymıydı

18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü Çanakkale...
Çanakkale zaferi, çanakkale zaferi ile ilgili yazı konusu hakkında 18 mart çanakkale zaferi, 18 mart çanakkale...

Haberi Oku