Politika:
Yunan Parlamentosu'na Türk kökenli 3 milletvekili
YUNANİSTAN'da yapılan erken genel seçimlerde Radikal Sol Koalisyon (SYRİZA) oyların yüzde 36’sını alarak birinci parti olurken, Batı Trakya’da Gümülcine’den 2, İskeçe’den ise 1 olmak üzere Türk kökenli 3 aday milletvekili seçilerek Yunan Parlamentosu'na girmeye hak kazandı.
Yunanistan’da dün yapılan erken genel seçimlerde, Aleksis Çipras’ın liderliğindeki SYRİZA, büyük bir zafer kazandı. Tek başına hükümet kurabilme fırsatını iki sandalyeyle kaçıran Syriza, yüzde 36.29 oy aldı. Yunanistan'da soydaşların yaşadığı Gümülcine ve İskeçe'de azınlık oylarının tamamına yakını SYRİZA'ya gitti.
Batı Trakya'da Gümülcine'den 8, İskeçe'den ise 9 olmak üzere toplam 17 aday, çeşitli partilerden seçimlerde vekil seçilebilmek için yarışırken, 2012 seçimlerinde olduğu gibi sadece 3 aday soydaş milletvekili olarak Yunan Parlamentosu'na girmeye hak kazandı.
Gümülcine'den 1996-2000 döneminde milletvekilliği yapan Dr. Mustafa Mustafa ve 2012-2014 döneminde milletvekilliği yapan Dr. Ayhan Karayusuf ile Batı Trakya Müslüman Türk azınlığın en yoğun yaşadığı ikinci il olan İskeçe'den geçen dönem SYRİZA milletvekili olarak görev yapan Hüseyin Zeybek, yine Parlamento'ya girmeyi başardı.
Gümülcine’de soydaşlar seçim sonuçları meydandaki SYRİZA seçim bürosundan takip etti. Partililer davul zurna eşliğinde seçim başarını kutladı. Yunanistan’da dün yapılan erken genel seçimin kesin olmayan resmi sonuçları ise söyle:
"SYRİZA yüzde 36.29, Yeni Demokrasi Partisi (ND) yüzde 27.87, Altın Şafak (Hrisi Avgi) yüzde 6.31, Nehir (POTAMİ) yüzde 6.02, Yunanistan Komünist Partisi (KKE) yüzde 5.48, Bağımsız Yunanlılar Partisi (ANEL) yüzde 4.72 ve Panhelenik Sosyalist Hareket (PASOK) yüzde 4.69"

FOTOĞRAFLI

Sponsorlu Baglantılar
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Davutoğlu : Askerimize sıkılan bir kurşunun...

Haberi Oku